חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

רגע לפני הסופ”ש: 5 דברים טובים שקרו השבוע במאבק על הדמוקרטיה בישראל

1

סקרי דעת קהל

ההתנגדות להפיכה המשפטית יציבה לחלוטין. החלוקה למחנה דמוקרטי-ליברלי מול מחנה שמרני לא השתנתה לחלוטין. רוב הציבור ממשיך להתנגד להפיכה הדיקטטורית (ראו נתונים עדכניים מסקר של מכון אקורד).

סקרי דעת קהל

2

פרשת היריקות

זה לא מנהג חדש, ממש לא, אבל הסערה שהוא עורר בציבור השבוע, הוכיחה שמשהו השתנה. דמוקרטים אמיתיים לעולם לא יסכימו להתרגל לחברה שבה גזענות, אלימות ברחובות, ואי שוויון נתפסים כנורמליים. אסור לנו, כמי שרואים עצמם חלק מהמחנה הדמוקרטי, לקבל בשלוות נפש יריקות על מתפללים נוצרים בירושלים, וכמובן שלא אלימות של מתנחלים כלפי פלסטינים בשטחים, קריאות גזעניות כלפי שחקנים כהי עור במגרשי הכדורגל, ובטח שלא פיצוצים של מכוניות וירי בישובים ערבים ויהודים מדי יום.

ברור לכל מי שהדמוקרטיה חשובה לו, שאסור שהתאונה הזמנית הזו של ממשלה קיצונית, גזענית ושמרנית, תהפך למציאות הקבועה שלנו כאן בישראל. הקיצוניים, הגזעניים לא רק מחריבים את הדמוקרטיה אלא גם לא מסוגלים לנהל מדינה משגשגת, לא מסוגלים לייצר בטחון וכלכלה, ובטח לא רוצים לשמור על ערכים ומוסדות דמוקרטיים.

3

המצב הכלכלי נחשף

שער הדולר שבר השבוע שיאים ונגע ב-3.87. בנוסף, גד ליאור בידיעות אחרונות חשף נתונים כלכליים קשים – גירעון גודל והלך וצורך בלתי מנמנע בקיצוצים קרובים בתקציב המדינה (אלא אם הממשלה תתעלם מהמלצות האוצר). דוח חדש של הOECD הזהיר כי המדיניות הישראלית הנוכחית שגויה, בקרוב יתפרסם דוח נוסף של חברת דירוג האשראי מודיס. לפי כל הסימנים – הציבור בישראל ירגיש היטב בכיס שלו את המדיניות הכושלת של המשטרה.

שער הדולר

4

נחישות המפגינים

גם בחג הסוכות, רבבות התייצבו במוצאי שבת בנקודות ההפגנה הקבועות, והמפגינים הנחושים, שמהווים את הגרעין הקשה של המחאה – התייצבו בנווה אטי”ב כדי להזכיר לנתניהו ורעייתו, שלא יהיה שקט למי שמנסה להרחיב את הדמוקרטיה בישראל.

אבוקות. צילום: בועז ברדוש
צילום: בועז ברדוש

5

תוכניות הקואליציה נחשפות


בפגרת הכנסת, מחוללי ההפיכה המשטרית הבינו שהם חייבים להרדים ולערער אותנו כדי להעביר במושב הקרוב של הכנסת את חוק הגיוס וחוקי ההפיכה הנוספים במתכונת כזו או אחרת, ולהפוך את ישראל דה פקטו ללא דמוקרטית.
בפעולה מכוונת ומתוזמנת הם הפסיקו לדבר על הנושאים האלו, כדי שנירדם והם יוכלו לקדם את המהלכים ההרסניים שלהם ללא הפרעה. השבוע, לקראת סיום הפגרה, קיבלנו תזכורת מהשר גולדקנופף, למה שעומד להתרחש עם אחד החוקים שההתנגדות אליו הציבור היא הגדולה ביותר.

לקראת מושב הכנסת הקרוב, חשוב לזכור שהמחנה הדמוקרטי ליברלי הוכיח כבר שהוא לא פראייר, שאי אפשר להרדים אותו או לעבוד עליו. כבר עשינו עד כה במסגרת המאבק פעולות והחלטות שלא נראו מעולם בהיסטוריה של החברה הישראלית, החלטות שהוכיחו עצמן והובילו לעצירה של ההפיכה. אין שום סימן שהממשלה מתכוונת לשנות את דרכה אלא אם מופעל עליה כוח ולחץ, ולכן אנחנו נמשיך בכל הכוח להילחם. המחאה הדמוקרטית הגדולה בהיסטוריה של ישראל ערוכה ומוכנה כמו שלא הייתה מעולם למאבק הגדול ביותר שלה. כשהממשלה תביא לשולחן את שינוי הוועדה למינוי שופטים ואת חוק הגיוס, המדינה תרעד. ברור לנו שהם בממשלה חוששים, ובצדק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן