חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לבג״צ סמכות לביקורת שיפוטית על חוקי יסוד – המשפטנים עונים לקואליציה

פורום המרצות והמרצים למשפטים למען הדמוקרטיה בתגובה להודעת ראשי הקואליציה:

1. לבית המשפט יש סמכות להפעיל ביקורת שיפוטית על חוקי יסוד. יש לזכור, שהליך החקיקה של חוקי יסוד זהה לחלוטין להליך החקיקה של חוקים רגילים, ולכן משמעות הצהרת ראשי הקואליציה מהערב היא כי הרוב הקואליציוני יכול לחסן כל פעולה מפני ביקורת שיפוטית על ידי מתן כותרת ״חוק יסוד״. ללא חוקה וללא ריסון עצמי.

2.ללא חוקה, וללא ריסון עצמי, הקואליציה מבקשת להיות רשות יחידה מעל לכל: מכוננת, מחוקקת, מבצעת ועכשיו גם שופטת. זהו ההיפך המוחלט מדמוקרטיה

3.המילים ״חוק יסוד״ אינן מפתח קסמים הנועל כל דלת של ביקורת שיפוטית,  אחרת אפשר לקרוא לכל חוק חוק יסוד וכך לחסן כל נורמה פסולה מביקורת שיפוטית.

4. קואליציה שבוחרת לשנות את מבנה שיטת המשטר על דעת עצמה דורסת את ערכי היסוד של השיטה ועושה שימוש לרעה בהליכי החקיקה, ולכן היא חייבת להיות חשופה לביקורת שיפוטית.
ביקורת שיפוטית זו חייבת להיעשות על ידי בית משפט עצמאי ובלתי תלוי.

5. הצהרתו של ראש הממשלה כי הרפורמה ״תעצר״ אחרי שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים מעידה שהקואליציה דוהרת ללא שום מעצורים. אחרי שהוועדה לבחירת שופטים מפסיקה להיות עצמאית ובלתי תלויה – אין שום דבר שיעמוד בדרכה.

6.הצהרתו מהיום היא הודאה נוספת שלו שהוא מפר את התחייבותו בפני בג״ץ ויוצרת בכך משבר חוקתי חסר תקדים שבו ראש הרשות המבצעת מפר את פסיקת בג״ץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן