חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עצומות

רשימת עצומות לשמירה על הדמוקרטיה

עצומה

הסבר

נכדי החותמים על מגילת העצמאות קוראים לך לחתום

קוראים לחברי הכנסת ולשרי ממשלת ישראל להישאר נאמנים לערכי מגילת העצמאות

אנו, מנכדי החותמים על מגילת העצמאות, קוראים לציבור להתאחד סביב ערכי מגילת העצמאות. מועצת העם (חותמי המגילה) הורכבה כך שתייצג את כלל הישוב היהודי על כל גווניו ונוסח המגילה נערך ונחתם בהסכמה מלאה.
 
אנו קוראים לחברי הכנסת ולשרי ממשלת ישראל להישאר נאמנים לערכי מגילת העצמאות, שהינם הבסיס הערכי עליו קמה מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית המחוייבת לשוויון זכויות של כלל אזרחיה, שמירה על חירויות היסוד, על הערכים הדמוקרטיים ועל שמירת החוק תוך חתירה לשלום ולסובלנות בין כל בני האדם ובין העמים.
 
אנו פונים אליכם ומבקשים להגיע לרפורמה משפטית שתהא מוסכמת על רוב מיוחס, בשיח פתוח ומכבד בין כל הצדדים.

קוראות לשופטי בית המשפט העליון - פסלו את חוקי ההפיכה המשטרית עכשיו!

יחד נקרא לבג״ץ: פסלו את חוקי ההפיכה המשטרית עכשיו!

הכנסת אישרה את חוק הנבצרות ונתניהו הפך רשמית לשליט שאי אפשר להדיח.
הממשלה בבליץ של חקיקה ואם לא נתעורר עכשיו – נמצא את עצמנו בדיקטטורה עוד בחודש הקרוב. ארגוני החברה האזרחית כבר הכינו עתירות לבג״ץ נגד חוקי ההפיכה ועתירות נוספות מתגבשות. במצב הנוכחי אין דרך נוספת, בג״ץ חייב לקבל את העתירות ולפסול את חוקי ההפיכה המשטרית.

אסור לקנות את הספינים של הקואליציה על מתווה מרוכך. רוטמן, לוין ונתניהו רוצים להכפיף את מערכת המשפט לממשלה ולתת לה כח כמעט בלתי מוגבל. כל פשרה שהיא לא ביטול מלא של החוקים, פשוט לא מספיקה.
מאות אלפים יוצאים לרחובות כל שבוע ועמדת הציבור נגד ההפיכה היא ברורה, אבל הכנסת עומדת לצאת לפגרה והקואליציה מעבירה את החוקים כמה שיותר מהר. זאת ההזדמנות האחרונה להתנגד. הדבר היחיד שיעצור את חוקי ההפיכה המשטרית הוא פסילה בבג״ץ.

לפי ניתוחים של מומחים ומשפטנים מובילים, בג״ץ צפוי לפסול את החוקים – ותמיכת הציבור במהלך היא קריטית. השופטים חייבים להרגיש שהם מייצגים את הציבור הרחב ולכן אנחנו חייבים לגבות את המהלך ולהראות לשופטים שכולנו נגד החקיקה.

אם בג״ץ יפסול את החוקים, כוחות האכיפה יעמדו בפני משבר חוקתי ויצטרכו לבחור למי לציית: לחוק או למשטר. תמיכה ציבורית חד משמעית בפסילה, תיתן רוח גבית למשטרה ולכוחות האכיפה לעמוד לצד הציבור ולא לצד הממשלה.

אנחנו קוראות לשופטי בית המשפט העליון: אתם המוצא האחרון שלנו – פסלו את חוקי ההפיכה המשטרית עכשיו! אל תתנו למדינת ישראל להפוך לדיקטטורה שמוכפפת לכוחות שמרניים, שירחיבו את חוקי הדת, יעמיקו את הכיבוש ויפגעו בנשים ולהט״ב בלי שום אפשרות לביקורת ציבורית.

נשות ואנשי מערכת הבריאות מתייצבים כנגד

הנפש חולה מדיקטטורה

עומק המשבר במדינת ישראל גדול מאי פעם, ואנו ניצבים בימים אלו אל מול אימת הדיקטטורה. אנו מתריעים: פגיעה מערכתית בערכי כבוד האדם וחרותו משמע פגיעה בבריאות הנפש והגוף של אזרחי ישראל! נאבק כנגד הדיקטטורה בכל העוצמה ובכל אפשרויות ההתנגדות הלא אלימות העומדות לרשותינו, לרבות שביתה!
 
אנו מתייצבים למערכה האזרחית הזו מתוך סולידריות רחבה בין מקצועות הבריאות ובשותפות עם ארגוני המאבק. יחד נתבע את כינונה מחדש של ישראל דמוקרטית!

 

מחאת המילואימניקים

צבא עם יש רק בדמוקרטיה 

“בדיקטטורה לא יוכל להתקיים צבא העם. צבא העם יש רק בדמוקרטיה. במידה ויחוקקו החוקים, אנחנו, ועוד עשרות אלפים שאיתנו יפסיקו את התנדבותם למילואים. הצבא מתפרק. אנחנו רואים את זה, הקול שלנו רועד, הצבא מתפרק. עד כה עצרנו את האנשים שלנו מלבצע את הצעד הזה. אבל הקו האדום מתקרב במהירות. אנחנו עושים זאת מאחריות ואהבה גדולה לחברה ולמדינה שאנחנו כל כך אוהבים. היום נתחיל להחתים באופן אקטיבי את כל מתנדבי המילואים”.

אחים ואחיות לנשק חתמו על עצומה שאומרת לא נשרת אם יעברו חוקי הדיקטטורה. מוזמנים לחתום ולהפיץ.

צו חירום

לעצור את המהפכה המשטרית

אנו, אזרחיות ואזרחי ישראל, חותמים על עצמו זו על מנת להצטרף ולתמוך בדרישה: עצרו את המהפכה המשטרית המאיימת לפגוע בדמוקרטיה ולרסק את הכלכלה ואת זכויות האדם בישראל

תדע כל אם

לכבוד ח”כ, אלוף במיל. יואב גלנט כב’ שר הביטחון

תדע כל אם עברייה כי הפקידה גורל בנה בידי מפקדים ראויים לכך”, קרא ראש ממשלת ישראל הראשון, דוד בן גוריון, עת קם צבא העם.

אנו אמהות לחיילים ולחיילות, מכל גווני הקשת הפוליטית, המגזרים והעדות, חרדות מהמדרון התלול אליו ישראל עומדת להתרסק בעיניים פקוחות ואשר יותר מכל אויב חיצוני יפגע בחוסננו הצבאי ובכוחנו כאומה. במשמרת שלך, מופר בגסות החוזה הקדוש בין צה”ל למדינה וילדינו אשר חונכו על חובת השירות בצבא ההגנה לישראל, עלולים להפוך לבני ערובה בצבא שכבר אינו בשרות החזון הציוני.  

 אתה, כמפקד בכיר בצה”ל לשעבר, וכשר הביטחון בהווה, אתה יכול וחייב לבלום את ההדרדרות הזו! הצבא הוא של כולנו ולמען כולנו. אנו דורשות ממך לעצור! בידך הדבר ובאחריותך!

בברכת ה’ עוז לעמו ייתן ה’ יברך את עמו בשלום

הזמנת דוברים ערבים בהפגנה הגדולה בת"א ובכל שבוע!

החברה הערבית היא 20% מאיתנו, הם שותפים למדינה וחיוני שיהיו גם שותפים למחאה.

כדי ליצור חיבור בין החברה הערבית למחאה, חייבים לשמוע בהפגנות את הקולות של הדוברים הערבים!

חייבים להזמין דוברים ערבים בהפגנה הגדולה בת”א השבוע ובכל שבוע!.
חשוב להזמין דוברים ערבים להפגנות גם בשאר חלקי הארץ!

החותמים הראשונים על הקריאה היו:
מוסי רז – ח”כ לשעבר מר”צ
עודה בשאראת – סופר ופובליציסט
רון גרליץ – מנכ”ל מרכז אקורד
גאדיר האני – פעילה חברתית למען חיים משותפים ושלום
אבי דבוש – מנכ”ל רבנים למען זכויות אדם
ד”ר בשיר כרכבי – בי”ח כרמל – חיפה
סונדוס סלאח – ח”כ לשעבר משותפת
דב חנין – ח”כ לשעבר משותפת
רז קובו – סיירת לה”ב, מחאה
קרן גא’ן וולף – סיירת לה”ב, מחאה
בני בורנלי – פעיל בשותפות יהודית ערבית
ד”ר סוהיל דיאב – פעיל פוליטי חברתי, נצרת
ד”ר עינת ליכטינגר – עומדים ביחד

נאמנים למגילת העצמאות

“נאמנים למגילת העצמאות” אינה תנועה ואינה מפלגה. היא מכנה משותף ומסגרת מכילה לכל הארגונים והיחידים הנאבקים על מנת להגן על חזון מגילת העצמאות של מדינת ישראל.

על פי סקרים עדכניים, רוב הציבור בישראל מתנגד לצעדים חוקתיים שמקדמת הממשלה הנוכחית, הפוגעים פגיעה קשה בחזון מגילת העצמאות. רוב הציבור רואה בשחיתות בקרב בעלי תפקידים ציבוריים, ובביזוי מערכות החוק, שבר עמוק ביסודות עליהם הוקמה המדינה.

אנו, הנאמנים למגילת העצמאות, מימין ומשמאל, נשים וגברים, דתיים וחילונים, יהודים וערבים, יוצאים למאבק מול מי שינסה לכפות עלינו ערכים ונהלים שאינם מקובלים על הרוב הגדול של אזרחי ישראל.

שמות ברקס לחוקי ההלכה!

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של חבר הכנסת משה גפני להרחיב את סמכויות בתי הדין הדתיים. המהלך יאפשר לבתי הדין, שכיום מוסמכים לעסוק בתחומי אישות בלבד, לעסוק בנושאים אזרחיים במגוון תחומי חיים. מדובר לא רק בבתי הדין הרבניים אלא גם בבתי הדין השרעי והדרוזי. ולא, לא תמיד הבחירה לפנות לבית דין אזרחי או לבית דין דתי תהיה בידינו..

הרחבת הסמכויות הזו תפגע בכולנו, בין אם את יהודיה או פלסטינית, סטרייטית או להט״בית. היא תפגע בזכויות הכי בסיסיות שלנו – בזכויות הפרט שלנו ובחופש הדת והחופש מדת.

סקר כאן 11

כאן 11 מריצים סקר גדול בנוגע לתמיכה / חוסר תמיכה במהפכה המשפטית
הרפורמה המשפטית, קווים לדמותה:
השינויים במערכת המשפט שמקדמת הקואליציה מעוררים דיון רחב. החל מפסקת ההתגברות ועד מינויי שופטים – יש בה עקרונות שונים שקיימים גם במדינות שונות. אבל ממה היא באמת מורכבת – והאם העקרונות המיובאים מתאימים גם לישראל?

חשוב שכולנו ניקח חלק –
1. תיכנסו להצביע
2. תדאגו שכל מי שמסביבכם – כל מכשיר בבית, כל חבר.ה, קולגה, בני משפחה – מצביעים
3. תפיצו בערוצים השונים שאתם יכולים

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד - הדמוקרטיה צריכה אותך!

אנחנו קבוצה של אזרחים ואזרחיות, עובדים ועובדות במדינת ישראל, חלקינו חברי הסתדרות, מודאגים מאד לעתיד המדינה שלנו.
אנו רואים את החקיקה ההולכת ומתקדמת, המבטלת במהירות וביסודיות את זכויותינו הבסיסיות כאזרחים וכעובדים במשק הישראלי.
 
זהו רגע קריטי וחשוב בהיסטוריה של המדינה שלנו, ואנחנו מבקשים, בכל לשון של בקשה, שתיקח עמדה ברורה ואמיצה המייצגת את טובת העובדים והאזרחים במדינת ישראל. לעדכונים נוספים – הצטרפו לקבוצת הווטסאפ.

זאת לא הציונות הדתית שלנו

אנחנו בני הציונות הדתית, מבקשים להרים את קולנו ולהביע את כאבינו על חילול השם הנורא המתרחש בימים אלו עת תורת ישראל מוצגת כמקור וההצדקה לגזענות, לאפליה ולזריעת שנאה בין חלקי העם היהודי.

כל חיינו התגאנו בתורת ישראל שינקנו מהורינו. תורה המבוססת על דרך ארץ ומחויבות מוחלטת לצלם האלוהים שבאדם. כל אדם. תורה של חסד, רחמים, ערבות הדדית וראיית פני אדם כפני אלוהים. תורה שמחנכת להקשיב לשוועת דלים ויודעת ש”אלוהים יבקש נרדף”. התגאנו בתורה שלמדנו בבתי המדרש הציוניים דתיים. תורה של אהבת העם והארץ של פעולה “עם אל” למען קוממיות העם בארצו, של אהבת ישראל; יחד וללא סתירה למחויבות לגר הגר בשערינו. לזיכרון כי גרים היינו ולמחויבות לעולם לא לעשות לאחר את השנוא עלינו. תורה שבה שירות הוא מצווה והשתמטות היא בושה. שבה שותפות עם אחינו החילונים בבנין הארץ והאומה היא חלק מרכזי. שבה צמצום עליה לארץ ובוודאי בעת מלחמה ברוסיה לא עולה על הדעת. תורה שסולדת מקנאות ושנאת אחים כי היא זוכרת היטב כיצד אלה החריבו עלינו את בית מקדשינו.

המאבק שלנו הוא מאבק דתי. מאבק על פניה של היהדות, על פניו של אלוקי ישראל.

מה שמוצג כיום כתורת הציונות הדתית היא תורה קנאית שעלולה להחריב עלינו את הבית השלישי.

זו לא תורתנו. זו לא הציונות הדתית שלנו.

עצומת אחדות ודמוקרטיה

רפורמה רחבה במערכת המשפט נחוצה וחשובה אבל תוך שמירה על עקרונות דמוקרטיים של הפרדת רשויות ועצמאות מערכת המשפט.


אפשר וצריך להפוך רגע קשה זה של מחלוקת ושסע המסכנים את מדינת ישראל לרגע מכונן של אחדות ודמוקרטיה. זאת צריכה ויכולה להיות שעתה היפה של מדינת ישראל ולא שעתה האחרונה של הדמוקרטיה.

רפורמה נכונה בהסכמה רחבה תהיה שינוי היסטורי לדורות שישרוד את מבחן הזמן.

הרפורמה יכולה וצריכה לאחד ולהצעיד את ישראל קדימה אבל את אקדח החקיקה החד צדדית המכוון כרגע לרקתה של המדינה יש להסיר לאלתר.

אנחנו הרוב. מגיעים למיליון חתימות.

כבוד הנשיא, אל תחתום על הפיכת ישראל לדיקטטורה!

כבוד נשיא המדינה,

לפי סעיף 11 (א) (1) לחוק יסוד נשיא המדינה, אחד מתפקידיך הוא לחתום על כל חוק שמחוקקת כנסת ישראל. ואם כן, אל תחתום על כל חוק שתכליתו חיסול עצמאותו של בית המשפט. אל תחתום על כל חוק שמרוקן את הדמוקרטיה שלנו מתכניה המהותיים, ומפקיר אותה ביד בריונים.

זוהי שעת מבחן לכל אזרחי ישראל, ואתה בכללם.מולנו – אזרחים ואזרחיות – כבר ערוכים כוחות המתעתדים להכחיד את אופיה הדמוקרטי של ישראל, ומבקשים לערער באופן בלתי הפיך את היסודות המוסריים שהתוותה עבורנו מגילת העצמאות. אין אלה אויבים מחוץ, כי אם ממשלת ישראל עצמה. זו ממשלה הנסמכת על פילוג, זדון ושטנה. ממשלה הרואה באזרחי ואזרחיות המדינה עצמם אויב שיש להיאבק בו. ממשלה שהכריזה מלחמה על עצמאותה של מערכת המשפט ועל עצם העיקרון של הפרדת הרשויות. ממשלה הפועלת מתוך תאוות כוח ונקם, ומתוך אימת הדין האישית של ראשיה. האם אתה, כבוד הנשיא, רוצה להיזכר כמי שבימי כהונתו איפשר במעשה ובמחדל את נצחונם של הכוחות האלה? ניצחון כזה פירושו חורבן בית שלישי, ולכן אנו, אזרחי ואזרחיות ישראל, מפצירים בך: סרב!

פעולותינו בימים, בשבועות ובחודשים הקרובים הן שיכריעו האם נמשיך לחיות במדינה המושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; במדינה השואפת לקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; במדינה הדוגלת בחופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות.הניצחון אינו מובטח לנו, אבל להיאבק אנחנו מוכרחים. זה המאבק על עתידנו, על עתיד ילדיך וילדינו, על עצם קיומה של המדינה ועל העקרונות המאפשרים את חיינו המשותפים.

חזון מזרחי דמוקרטי: לא למהפכה החוקתית ולא ל"סדר הישן"

אנחנו, קולקטיב של אזרחיות ואזרחים מזרחים, מציגים בזאת חזון המבוסס על עקרונות של דמוקרטיה ואזרחות מהותיות בתחומי המשפט, החינוך, התרבות, התקשורת, הדיור ועוד, החותר למחוק פערים, במקום להעמיקם, ברוח המאבק המזרחי לדורותיו.
אנו מאמינים כי רפורמה יסודית ועמוקה במערכת המשפט ובמדיניות הציבורית אכן הכרחית, אך לא ברוח הגזענית והאנטי-חברתית של פורום קהלת, וגם לא ברוח “דמוקרטיית הווילה בג’ונגל”, שנועדה ליהודים בדרגות משתנות, ומדירה את האזרחים הפלסטינים כליל.

המאבק שלנו, כמאבק חברתי-פוליטי פמיניסטי, תמיד קרא לשותפויות עם קבוצות מדוכאות נוספות, מתוך הבנה שהדיכוי שלנו אינו מתרחש בחלל נפרד משל שאר החברה הישראלית, ומתוך הבנה שרק בעזרת חיבורים אמיתיים ופירוק של שיטת ההפרד ומשול, אפשר ליצור שינוי אמיתי. וזאת כפי שלמדנו מוויקי שירן ז”ל: “מלאכת הפענוח של הקשרים שבין מגדר, מעמד, עדה ולאום בתנאים קשים של כיבוש, מלחמה ומוות היא כמעט בלתי אפשרית, אך חיוניותה אינה מוטלת בספק”.

אדם טבע ודין

המציאות הדמוקרטית כפי שאנו מכירים אותה כיום, המספקת הגנה על זכויות אדם סביבתיות, תשתנה ללא היכר עם אישור רפורמת המשפט המוצעת על ידי הממשלה ה-37. 

הכלים המשפטיים בהם הרפורמה מבקשת לפגוע מאפשרים לציבור במדינת ישראל לנשום אוויר נקי מזיהום; ליהנות מזכות הגישה לחופי רחצה, לטבע ולפארקים; מאפשרים פיקוח על מפעלים מזהמים; שקיפות מידע סביבתי; מבטיחים מים ראויים לשתיה; הגנה על משאבי הטבע, שמירתם לדורות הבאים והגנה על שכבות מוחלשות תוך שאיפה לצדק סביבתי-אקלימי. 

הצעדים המוצעים כיום, יפגעו אנושות ביכולת שלנו להגן על הזכויות שלכם ועל הסביבה. החקיקה שמקדמת הממשלה, תשלול מהציבור את הזכות להעלות בבית המשפט טענות והשגות כנגד פעולות השלטון; תמנע מבתי המשפט לקיים ביקורת שיפוטית אפקטיבית ותצמצם עד ללא היכר את יכולתם של ארגוני החברה האזרחית להגן על זכויות אדם.

© 2021 All Rights Reserved.

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן