חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הרבנים בפאניקה: ‘נפגשים בבקו”ם’ חושפים את הנוער החרדי לאפשרות להתגייס

11 באפריל 2023

חנה בית הלחמי

תגובת הרבנים למילואימניקים מקבוצת נפגשים בבקו”ם, שהוקמה בעקבות הדרישה הקואליציונית לביטול חוק הגיוס, ומקיימת שיח יומיומי עם נוער חרדי, לא אחרה לבוא: מכתב, פאשקוויל והכפשות

צילום: נפגשים בבקו"ם

מזה מספר שבועות, ש״אחים לנשק״ מקיימים משמרות הסברה ליד משרד הפטורים, אליו מגיעים החרדים באוטובוסים. מסתבר שהמפגשים מפתיעים ומאפשרים לראשונה בחייהם לנוער חרדי להיפגש עם חילונים ובעיקר עם חילונים שמזוהים בעליל עם שירות צבאי. אחים לנשק מדווחים, שהנוער החרדי מופתע מהפער בין מה ששמעו מהרבנים לבין המציאות.

תגובת הרבנים לא איחרה לבוא: במאמר שמתפרסם בעיתוני השבת המחולקים בבתי הכנסת ואף נתלה כפאשקוויל, הם מכנים את קבוצת נפגשים בבקו”ם “אוכלי שפנים שבאים ללכוד ברשתם נערים תמימים”, ומזהירים מפניהם את הציבור. לשון המאמר לקוחה מהשפה הצבאית: הם מזהים מלחמה, את לשכות הגיוס כ”זירות הקרב האמיתיות על נפש הנערים”. חשוב להבין שתגובת הרבנים לא נובעת רק רק מהחשש שצאן מרעיתם תתאהב בחיים החילוניים וכך נפשם תאבד לנצח אלא כי הפטור והישיבות הם מרכזי משאבים, השפעה וכוח, שיתמוססו אם הנוער יעדיף להתגייס לצה”ל. הם רואים מה קרה בציונות הדתית עם גיוס בנות (למעלה מ-50% מתגייסות במקום שרות לאומי) ומגיבים בחריפות.

יהודה, המרכז את ‘נפגשים בבקו”ם’, הגיב למאמר בקבוצת הווטסאפ של המילואימניקים:
“כנראה שאנחנו עושים את הדברים נכון. אחרי פסח נסתער בכוחות מחודשים על שערי הבקו״ם ונמשיך וננהל את השיח החשוב עם אחינו בחורי הישיבה ונבקש מהם לעזור לנו לשאת בנטל של הגנת המדינה”.

תגובה אחת

  1. הרעיון מבורך, יש לצור דו-שיח בין המתגייסים החילונים ודתיים . הרבנים בנו חומה באופן מכוון כדי שלא יפגשו, יש להמשיך בדו-שיח חיובי, תרבותי וסובלני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן