חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

המומחים הצ׳כים: ישראל כבר עמוק בדיקטטורה

זהר אלטמן ראביד

נתחיל מהסוף: מנקודת מבטם החומלת  של החוקרים הצ׳כים אנחנו כבר עמוק בדרך לדיקטטורה, אף שהם מחבבים מאוד את ישראל מסיבות היסטוריות ומאחלים לנו רק טוב. 

אתמול נערך ע״י מכון מיתווים מפגש זום עם פרופסורים בעלי שם לסוציולוגיה ומדעי המדינה מצ’כיה ששיתפו תוצאות מחקרים שבדקו אקדמית את הסיבה  שצ׳כיה הצליחה לשמר את הדמוקרטיה שלה בניגוד לשכנותיה פולין והונגריה. כמשטרת המפגש ליעץ לנו איך לנהוג כדי לשפר את סיכויינו להצלה ברגע האחרון, שהושגה אצלם.

היה מצער לדעת שכך אנחנו נראים מבחוץ. בגדול, מספר אקדמאים צ’כים בכירים ניסו לסמן מה בהתנגדות הצ’כית הציל אותם מגורל השכנות: הונגריה, פולין וסלובניה, בתקווה לשמש השראה ודוגמה:
1. התנגדות אזרחית ופעולות מחאה- לא מספיקות! היו כאלה בכל המדינות. הן כן מועילות כשהן מבוזרות גם בפריפריה. תנאי הכרחי אך לא מספיק.

2. אופוזיציה – אפילו איחוד לא העיל בהונגריה. חשוב להוסיף על המסר השלילי (לא רפורמה, לא ביבי), גם תכנים חיוביים מאחדים. גם אופוזיציה מאוחדת הוכתרה כתנאי הכרחי אך לא מספיק.

3. אתוס היסטורי של דמוקרטיה – קיים בצ’כיה ובישראל ונותן סיבה לתקווה.

4. מערכת משפט עצמאית עם מעמד ציבורי חזק – בחוכמה רבה כוחות הדיקטטורה החלו בהחלשת המעמד הציבורי של בית המשפט לפני השלב השני של פגיעה בעצמאותה. פה אנחנו כבר בקרב מאסף ועליו יוכרע המאבק.

5. עיתונות חופשית – יסוד היסודות ופה אנחנו בבעיה, שכל העולם סובל ממנה.
פניה למאחד – פופוליזם שואף לפלג ולשלוט באמצעות הפרדה. דמוקרטיה ליברלית שואפת למאחד ולמשותף. פילוג ושיסוי משרת את הצד השני. צריך להיזהר מזה.

המלצת המומחים הצ’כים (שורה תחתונה): אנחנו צריכים לפנות לאתוס הדמוקרטיה, שמונח בבסיס הפרויקט הציוני ובתקווה גם בלב רוב המצביעים, לחתור נגד החלוקה לשבטים למרות הפיתוי להתכנס, ולהגן על עצמאות בתי המשפט בכל מחיר.


שיהיה לכולנו בהצלחה.

6 תגובות

  1. המצאתם שיטה חדשה,. להביא “מומחים” מצכיה, מה שמם וכמה שילמתם להם. הכל אצלכם פייק , נוכלים המנסים לעבוד על קוראים תמימים בושה בושה בושה

    1. אתה מעדיף את פורום קוהלת מאמריקה?? אלו שטיפחו את משנתם עבורנו אך חיים באמריקה? לכו תגורטו אתם כולכם באמריקה,ותעזבו אותנו בשקט.

  2. זה לא יהיה קל מול שטיפת המוח וההסתה, אבל רואים כבר את השבירה של הפשיסטים. תומכי הליכוד השפויים מבינים לאט לאט מה קורה כאן. חייבים להמשיך עם המחאה ועם ההכלה של כל הצדדים. הדמוקרטיה טובה לכולנו. הדיקטטורה היא האסון של כולנו

  3. קִרְאוּ בעיון את סעיפי הרפורמההמוצעת והַשְווּ אותן לסעיפי החוק הקיימים היום ולַפְּסיקה של בג”ץ.רק אז תבינו ותשכילו ותציעו נוסח משלכם.אל תסתמכו על הצ’כים אלא על הגיונכם,ואל תגורו מההפחדות והילוך האימים של הפוליטיקאים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן