חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חדשות הדיקטטורה 13.9.23

הדיקטטורה מקודמת בכל כיוון וקשה לעקוב, עמרי לביא מסכם כאן עבורנו את החדשות:

 לקראת הדיון בבג״צ בעתירה על כינוס הוועדה לבחירת שופטים, התפרסמה התגובה של יריב לוין לעתירה. לוין קבע בתגובה שלבג״צ אין סמכות להתערב בהחלטה שלו, שכן היא בסמכותו הבלעדית (למרות שזו המטרה של ביקורת שיפוטית). בנוסף, יריב לוין מסר שהוא לא מכנס את הוועדה משום שמתנהל משא ומתן על הרכבה והוא מחכה לסיומו (מי היה יכול לחזות שהממשלה תנצל את המו״מ רק לצורך תירוצים בבג״צ, חוץ מכולם?).

בדיוק בזמן שדווח על תגובת לוין, הנשיא הרצוג נאם בעצרת של חטיבה 14 לרגל 50 שנה למלחמת יום הכיפורים, וסיפר כי עומדת הצעה המהווה בסיס להבנות מיידיות בנוגע להפיכה המשטרית (היינו מהמרים שהדיבורים על הפשרה ייגמרו בכלום ושום דבר כמו בפעמים הקודמות, אחרי הדיונים בבג״צ והנסיעה של נתניהו לארה״ב).

⊗ הדיווחים מיום שלישי על העברת רכבים משוריינים ונשקים לרשות הפלסטינית באישור הממשלה יצרו סערה אתמול, כשסמוטריץ׳, בן גביר, וחברי המפלגות שלהם ביקרו את ההחלטה בבוטות. בן גביר דרש הבהרות מנתניהו בקולו, ונתניהו פרסם מיד סרטון שמבהיר שהוא העביר רק רכבים ולא נשקים. כצפוי, נתניהו האשים את הממשלה הקודמת, למרות שההעברה התרחשה השבוע (באופן אירוני, הוויכוח התנהל ביום השנה ה-30 לחתימה על הסכם אוסלו).

⊗ אתמול התקיים ערב גיבוש של הקואליציה במסעדה בירושלים. למרות האווירה המחויכת והבדיחות, בן גביר הודיע לנתניהו שמפלגתו לא מחויבת לקואליציה בהצבעות, עד שלא תיפתר סוגיית האסירים. בן גביר דורש הרעה בתנאי האסירים הבטחוניים, אך מערכת הביטחון מתנגדת כי זה יכול להביא לסבב אלימות נוסף (ואולי זה מה שבן גביר רוצה). נתניהו החליט לדחות את ההחלטה לאחרי החגים.

⊗ שר הביטחון גלנט חשף בנאום ביום שני כי איראן מקימה בדרום לבנון שדה תעופה איראני למטרות העברת חימוש, כ-20 קילומטרים מהגבול עם ישראל (עוד הצלחה אדירה של מר ביטחון).

⊗ דרעי חשף בראיון שהיה מתווה גיוס מוסכם על החרדים, אך שגלנט ומערכת הביטחון הודיעו שבשל המחאה והסירוב הצפוי לשירות אם המתווה יעבור, לא ניתן להעביר אותו. העבודה על מתווה גיוס נוסף נמשכת, אך גם בו מבחינת דרעי לא יהיו מכסות ללומדי תורה (עוד שינוי אדיר שהמחאה מובילה).

⊗ לפי סקר של המכון למחקרי ביטחון לאומי, כמעט שליש מהציבור להורים בני 16-18 העידו כי אם חוק הגיוס יחוקק הם יעודדו את ילדיהם שלא לשרת בשירות קרבי או בכלל, ויותר משליש יתמכו במילואימניקים שיצהירו על הפסקת התנדבות אם החוק יחוקק. כ-68% מהנשאלים העידו שהם מתנגדים לחוק.

ועדת השרים לחקיקה אישרה ביום שלישי את חוק האקלים של המשרד להגנת הסביבה. החוק קובע יעד של צמצום פליטת גזי החממה ב-30% ביחס ל-2015 עד 2030, בעוד מרבית המדינות המפותחות קבעו יעד של 50-55% (מעט מדי מאוחר מדי, אבל עדיין סיבה לשמוח).

⊗ הוקפא סיוע למדענים חוזרים בשל מחסור ב-10 מיליון ש״ח מהתקציב של משרד העלייה והקליטה, ועשרות מדענים המבקשים לחזור לישראל נותרו ללא מענה (איך יהיה תקציב אם כל הכסף הלך ללימודי תורה?).

⊗ בג״צ קבע בעתירה נגד החלוקה הלא שוויונית של תלושי המזון (שלוקחת בין היתר מניצולי שואה) שבשל לוח הזמנים הקצר הוא לא ימנע את חלוקת תלושי המזון השנה, אלא ידון בעתירה לקראת החלוקה בשנים הבאות.

בנוסף, התגלה שהתקציב שנלקח מהרשות לניצולי שואה הוא בסכום של מיליון ש״ח, בין היתר לטובת הקמת המשמר הלאומי החדש במשרד של בן גביר. ברשות ״הרגיעו״ שלא פגעו בתרופות או בקצבאות, אלא רק בפעילויות רווחה (אין מילים).

⊗ המדינה הפסיקה את תקצוב הקמת ״בית העצמאות״ בתל אביב, מוזיאון שבו הייתה אמורה להיות מוצגת מגילת העצמאות המקורית לציבור. מקורות בעיריית תל אביב העלו חשש שהפרויקט מושבת על רקע הקמפיין לדה-לגיטימציה למגילת העצמאות (המאמץ של הממשלה לשלילת מגילת העצמאות, ולמעשה של מדינת ישראל היהודית-דמוקרטית, נמשך).

⊗ פורסם שעלות הביקור של מירי רגב במרוקו במאי היה 455 אלף שקל. הביקור היה יקר פי כמה מטיסות מדיניות של שרים בממשלה הקודמת (השרים בלי בושה ממשיכים לבזוז את המדינה).

⊗ אישה שנסעה בקו 9 של דן בתל אביב במוצאי שבת סיפרה שהנהג לא נתן לה לרדת מהאוטובוס, צעק עליה ״את צפונבונית, את לא תרדי״, ואף איים עליה באלימות. האישה הבינה שזה קרה כי חשב שהיא בדרך להפגנה בקפלן. לאחר שהזמינה משטרה, הנהג נתן לה לרדת רק כשהגיעו לתחנה שחיכתה בה ניידת. המשטרה החליטה לסגור את תיק החקירה ופתחה אותו מחדש לאחר ערר. חברת דן הודיעה שהנהג התנצל (מה קורה באוטובוסים במדינה?).

⊗ חרדים הפגינו וחסמו את כביש 4 ואת הרכבת הקלה בירושלים בשל מעצר של תלמיד ישיבה עריק. בין היתר, ילדים נשכבו מתחת למכת״זיות. המפגינים שרו: ״נמות ולא נתגייס״ (אנרכיסטים?).

⊗ שוטרים שהיו מעורבים בפרשת העצור שהוטבע על פניו מגן דוד נחקרו במח״ש בחשד לשיבוש הליכי חקירה, והודו בחקירה שמחקו סרטונים שבהם תועד המעצר (התנהגות לא חשודה בכלל).

⊗ שלוש משאיות התנגשו אחת בשנייה בכביש 6 בתאונה קשה שבה נהרג אדם. המונים במקום ניצלו את המצב כדי לבזוז את תכולת אחת מהמשאיות המעורבות (החברה מתפרקת).

⊗ פורסם על שוטרת שפוטרה מהמשטרה לאחר שרשמה דו״חות מומצאים לנהגים, ולאחר מכן גויסה לקורס סוהרים בשב״ס, אך הודחה ממנו בשל בעיות משמעת. למרות זאת, היא שובצה כסוהרת בבית כלא, ולאחר שהתגלה שגנבה כרטיס אשראי מסוהרת אחרת – הודחה שוב (השלב הבא הוא להתמודד ברשימת הליכוד לכנסת).

⊗ פורסמה רשימת 100 המשפיעים של כלכליסט לשנה האחרונה, ובמקום הראשון הופיעה המחאה נגד ההפיכה המשטרית. במקומות בולטים נוספים הופיעו גם מובילי מטה המחאה, מחאות היהודים בעולם ובונות אלטרנטיבה (כל הכבוד לכל אחת ואחד שיוצאים מהבית להפגין ומצילים את המדינה).

לקבוצה השקטה שבה יישלח עדכון של חדשות הדיקטטורה פעם ביום: כאן 

זמין גם בטוויטר: כאן 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן