חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חדשות הדיקטטורה 15.9.23

הדיקטטורה מקודמת בכל כיוון וקשה לעקוב, עמרי לביא מסכם כאן עבורנו את החדשות:

יו״ר הכנסת אמיר אוחנה איים שאם בג״צ יפסול את את החוק לביטול עילת הסבירות, הקואליציה תקים בית משפט לחוקה שיחליף למעשה את בג״צ (בדיוק כמו שעשו בהונגריה).

⊗ בג״צ הוציא צו על תנאי שמורה ליריב לוין ולממשלה לנמק מדוע לוין לא מפעיל את סמכותו לכנס את הוועדה לבחירת שופטים ללא דיחוי. הדיון על העתירה נקבע ליום שלישי ה-19 בספטמבר (הצו משמעותי כי הוא מראה שהשופטים סבורים שיש ערך לעתירה).

בתגובה, לוין ביקש מבית המשפט לבטל את החלטתו על הוצאת הצו על תנאי בטענה כי ההחלטה ניתנה בחוסר סמכות ובניגוד לדין (האיומים ממשיכים).

14 ח״כים מהקואליציה, ביניהם 8 מהליכוד, שיגרו לראש השב״כ רונן בר מכתב שמבקש לשפר את תנאי הכליאה של עמירם בן אוליאל, המחבל היהודי שרצח את בני משפחת דוואבשה. הם ביקשו להעביר אותו מהבידוד, בשל מצבו שהתדרדר לאחרונה (כלל הקואליציה והליכוד בפרט נהיו תומכי טרור יהודי).

התגלה שהנשיא הרצוג ביקש ממקרון לפעול להסרת סנקציות שהוטלו על ידי האיחוד האירופי ובריטניה על משה קנטור, אוליגרך רוסי מקורב לפוטין המחזיק גם באזרחות ישראלית (הרצוג מסייע לעשירים עם חיבה לדיקטטורה באשר הם).

פורסם שנתניהו היה בין העדים שהעידו בוועדת החקירה לפרשת הצוללות.

המילואימניקים של סיירת מטכ״ל מממשים את הצהרתם שלא להתנדב, ומסתמן קושי משמעותי בקיום גיבוש המיון ליחידה. במקביל, מארגני המחאה בחיל האוויר מאיימים בהחרפת הצעדים אם נתניהו ימשיך לקדם את החקיקה במתווה חד-צדדי (רק ככה ננצח!).

⊗ לפי סקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה, חלה עלייה משמעותית בקרב מצביעי מפלגות הקואליציה בשיח ובפשרות. בולט במיוחד השינוי בקרב מצביעי המפלגות החרדיות, שם שיעור התמיכה בפשרה על מ-51% ל-71% (אולי הם הבינו את הסיכון שנגרם לזכויות היתר שלהם כתוצאה מהמחאה).

 בסקר של מכון אקורד והאוניברסיטה העברית, עלה שוב שרוב הציבור מתנגד לרפורמה המשפטית ותומך במחאה. בנוסף, רוב גדול של המשיבים הראו שאין להם אמון בממשלה הנוכחית ומתנגד לאפשרות שהממשלה לא תציית לבג״צ. 50% מהנשאלים ענו שהם רוצים בחירות ארציות בהקדם, לעומת 20% ניטרליים ו-30% שמתנגדים לכך.

דוד יוסף, ראש עיריית אור יהודה לשעבר, שהורשע בעבירות מין ב-11 עובדות שלו ובמרמה והפרת אמונים בעודו בתפקיד, הכריז שירוץ שוב לראשות העיר (מסתבר שזו הנורמה עכשיו).

גורם בסביבת נתניהו מסר לכתבים שלדעתו ההממשלה תתפרק בקרוב בגלל הקיצוניות של בן גביר וסמוטריץ׳, וש״צריך לקרות נס כדי שהקואליציה הזאת תשרוד עד סוף כנס החורף של הכנסת״ (לא ברור אם הערכות אמיתיות או ספין במטרה להפחיד את שאר המפלגות ולפתות את גנץ).

לשכת נתניהו הודיעה על הפגישות שלו שייערכו בשבוע הבא בביקור סביב עצרת האו״ם הכללית. לפי ההודעה, הוא ייפגש עם הנשיא ביידן, ארדואן נשיא טורקיה, נשיא אוקראינה זלנסקי, נשיא גרמניה אולף שולץ, נשיא דרום קוריאה יון סוק-יאול, ועם מזכ״ל האו״ם אנטוניו גוטרש (עדיין לא ברור מה יעשה שם שבוע).

בנוסף, נתניהו עתיד להיפגש עם אילון מאסק, על אף ביקורת רבה שעוררו התבטאויות אנטישמיות של מאסק בתקופה האחרונה.

זלנסקי ביקר את נתניהו בשיחה עם רבנים ושליחי חב״ד, ואמר על כך שנתניהו התלונן שבאומן אין מספיק מקלטים ״שאם ישראל תשלח כיפת ברזל זה יעזור להגן על האזרחים שלו״.

לקראת האירועים באומן, 7 ישראלים נעצרו באוקראינה. ארבעה נעצרו בחשד להחזקת סמים, ושלושה היו מעורבים בתאונה בה נהרגה צעירה אוקראינית. בנוסף, הרב  ברלנד, שהורשע וישב בכלא בשל עבירות של מעשים מגונים, ניסה להכנס לאוקראינה דרך הגבול עם רומניה, וסורב (סדום ועמורה ברשות התורה).

צעירה בת 25 נפצעה באורח אנוש מירי מטווח אפס לעבר רכבה, חמישה ימים לאחר שאימה נפצעה אנושות מירי. גם אביה נרצח בסוף חודש מאי (הממשלה ממשיכה להיכשל בטיפול בארגוני הפשע בחברה הערבית).

ערב הסעודית תקיים אירוע בשולי עצרת האו״ם שמטרתו להתניע מחדש את תהליך השלום הישראלי-פלסטיני. ייכללו בו נציגי הליגה הערבית והאיחוד האירופי, נציגי ירדן ומצרים, וכן מזכ״ל האו״ם. נציגי ישראל והרשות הפלסטינית לא הוזמנו (כל זה על רקע ההסכם המסתמן עם ארה״ב על תכנית הגרעין הסעודית).

לקבוצה השקטה שבה יישלח עדכון של חדשות הדיקטטורה פעם ביום: כאן 

זמין גם בטוויטר: כאן 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן