חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חדשות הדיקטטורה 22.9.23

הדיקטטורה מקודמת בכל כיוון וקשה לעקוב, עמרי לביא מסכם כאן עבורנו את החדשות:

⊗ נתניהו מסר לבג״צ את תשובתו לעתירות נגד חוק הנבצרות. לפי נתניהו, לבג״צ אין סמכות להתערב בחוק מכיוון שהוא חוק יסוד. הוא כתב שזו תהיה ״רמיסה ברגל גסה של הכרעת רבבות אזרחי ישראל״ וכי ״בישראל לא התקבל שלטון אליטות״ (הוא אפילו לא הצליח להתאפק עם ההצגה של הפשרות עד שיחזור מארצות הברית).

⊗ בכירים אמריקנים מסרו שנתניהו אמר לנשיא ביידן כי הוא מבין שהפלסטינים יהיו מרכיב בעסקת החבילה עם סעודיה,  ושיהיה עליו לבצע ויתורים קשים בנושא הפלסטיני. במקביל, דווח בארצות הברית כי נתניהו הורה לגורמים בטחוניים ואנשי מקצוע לשתף פעולה עם ממשל ביידן על תכנית להקמת מערך להעשרת אורניום בניהול האמריקאים בסעודיה.

⊗ בנוסף, פורסמו הדרישות שהרשות הפלסטינית מקדמת לכלול בהסכם עם סעודיה. בין הפרטים שנדונים יש הקפאת בניה של התנחלויות חדשות, הרחבת סמכויות בטחוניות וסמכויות בנייה לפלסטינים בשטחי B ו-C, חברות מלאה באו״ם, פתיחת משרדי אש״ף בוושינגטון ופתיחת קונסוליה אמריקאית במזרח ירושלים.

⊗ לעומת זאת, אבו מאזן נאם באו״ם ואמר שמי שחושב שהשלום יתגשם במזרח התיכון בלי שהעם הפלסטיני יקבל את כל זכויותיו, הוזה. יועצו המדיני אחמד א-דיכ אמר בראיון כי הסעודים מסרו להם ״שלא יוותרו על הסכם שבבסיסו הקמת מדינה פלסטינית ריבונית.״ וכי זו גם התחייבות של מצרים וירדן (נתניהו יחתום על אוסלו ג׳?).

⊗ 12 ח״כים בליכוד, ביניהם יולי אדלשטיין ודני דנון, פרסמו מכתב פתוח לנתניהו בו כתבו כי הם תומכים בנרמול היחסים עם סעודיה, אך ללא ויתור על שטחים או הפסקת אכיפת בניה לא חוקית של פלסטינים, ויקבלו רק ״שלום תמורת שלום״. במקביל, דווח כי נתניהו נפגש כמה פעמים עם שר האוצר סמוטריץ׳ בנוגע להסכם, והאחרון הבהיר שהוא מוכן לנקוט בצעדים כלכליים, אך לא ויתורים טריטוריאליים ולא יסכים ל״מסלול אוסלו״ (מסתמן שקואליציית הימין המשיחי לא כ״כ תומכת בהסכם).

⊗ יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן מסר כי הסעודים מקווים לשפר את חייהם של הפלסטינים ולהפוך את ישראל לשחקנית במזרח התיכון. בנוסף, איחוד האמירויות התנתה פרויקט תרבותי משותף לה ולישראל בכך שאף שר ממפלגות עוצמה יהודית והציונות הדתית לא יהיה קשור אליו (אנחנו מבינים אותם).

⊗ הקמפיין של רבני הציונות הדתית וח״כים בקואליציה לשחרור רוצח משפחת דוואבשה עמירם בן אוליאל נמשך. נחשף כי בין התורמים לגיוס ההמונים נמצאים רבנים מרכזיים בציונות הדתית כמו הרבנים צבי רימון ויהושע וייצמן, וכן הרב שנחשב משפיע על סמוטריץ׳ יצחק בן שחר. כמו-כן, תרמו גם ארנון סגל, אריאל זילבר, משה פייגלין וברוך מרזל (תמיכת הטרור בימין מתרחבת). בשל פרסומים שבן גביר היה עורך הדין של בן אוליאל, ח״כ נעמה לזימי פנתה ליועמ״שית כדי לברר אם הוא לא פעל בניגוד עניינים כשדאג אישית לשפר את תנאיו.

⊗ בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב דחה את העתירה נגד החלטת עיריית תל אביב לאסור שימוש במחיצה לצורכי תפילה בהפרדה ביום כיפור בכיכר דיזנגוף, ולא תהיה תפילה הפרדה (יש שופטים בתל אביב!).

⊗ למרות שעברו תשעה חודשים מאז הקמת הממשלה, נתניהו טרם החל בתהליך חתימה על הסדר ניגוד העניינים שכל שר מחוייב לחתום עליו, ובו נקבע באילו תחומים אסור לו או לה לעסוק (נתניהו? נתניהו שלנו?).

⊗ לאחר שסירב במשך חודשים להעביר תקציבים לרשויות המקומיות הערביות, נראה שסמוטריץ׳ הסכים להעביר את התקציב בסך 200 מיליון ש״ח. הממונה על התקציבים במשרד האוצר ביקש מוועדת הכספים לאשר את ההעברה בשבוע הבא (סמוטריץ׳? סמוטריץ׳ שלנו?).

⊗ במקביל, ח״כ ולדימיר בליאק פרסם על כוונה של ועדת הכספים להעביר עוד כ-333 מיליון ש״ח למוסדות דת וחינוך דתי וחרדי (הביזה שלא נפסקת).

⊗ בעקבות הנזיפה של יועמ״שית הכנסת, שגית אפיק, בח״כ רוטמן על התנהלותו מול נציגת הנהלת בית המשפט בועדת החוקה, רוטמן ענה במכתב שהוא ״פועל למען כבודה של הכנסת״ וכתב לה ש״בדיקת העובדות מצדך הייתה לקויה״ (ההתנהגות ההיסטרית נמשכת).

⊗ בטקס לציון 50 שנה למלחמת יום כיפור, שר הביטחון גלנט אמר כי ״מגילת העצמאות מגלמת גם היום את היסודות עליהם נבנתה ומתקיימת המדינה – יהודית, דמוקרטית ושוות זכויות לכל אזרחיה״ והוסיף כי ״כל המערער על מעמדה של מגילת העצמאות פוגע בעמוד התווך המוסרי של מדינת ישראל״ (עכשיו רק נשאר מעשים שישתוו לדיבורים).

⊗ שר המשפטים לוין מינה את שדרן הרדיו אבי כאכון לנציג הציבור בוועדת ערר למיסוי מקרקעין, למרות שבדרך כלל ממונים אליה גורמי מקצוע. ההחלטה גררה ביקורת ובכירים בעולם המשפט קראו לה הזויה ולא רלוונטית (כשהם משנים את החוקים כך שיוכלו לעשות מה שהם רוצים, זו בדיוק הכוונה שלהם).

⊗ בעקבות התמיכה של אריאל זילבר ברוצח משפחת דוואבשה, שלום חנוך, ארקדי דוכין ואביב גפן ביטלו את ההשתתפות שלהם במופע לכבוד חגיגות ה-80 לזילבר (אם כבר גזען אז שיהיה לבד).

לקבוצה השקטה שבה יישלח עדכון של חדשות הדיקטטורה פעם ביום: כאן 

זמין גם בטוויטר: כאן 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן