חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חדשות הדיקטטורה 29.9.23

הדיקטטורה מקודמת בכל כיוון וקשה לעקוב, עמרי לביא מסכם כאן עבורנו את החדשות:

⊗ אתמול נערך הדיון בבג״ץ על חוק הנבצרות. עיקר הדיון היה על האפשרות של דחיית תחולת החוק לכנסת הבאה. הנשיאה חיות אמרה בפתח הדיון כי “כשלחוקי יסוד יש השלכות משטריות, כמו במקרה של חוק הנבצרות, עדיף שהם לא יחולו באופן מיידי״. לפי פרשנים, מבין 11 שופטים בהרכב, שישה הביעו הסתייגויות מהחוק, וחמישה נשמעו כאילו לא יתערבו בו (אנחנו נגבה את בג״ץ שיפסקו ללא מורא!).

⊗ עמדת נציג הממשלה עו״ד מיכאל ראבילו היא שבג״ץ לא יכול לפסול חוקי יסוד, וזה אומר שהוא גם לא יכול לדחות את תחולתם. עמדת עו״ד יצחק ברט, נציג הייעוץ המשפטי של הכנסת שתומכים בחוק, היא שעל אף שהחוק נעשה ממניע פרסונלי, הוא לא נעשה מתכלית פרסונלית ולכן לא צריך לדחות את תחולתו (מבולבלים? גם אנחנו).

⊗ נציג היועמ״שית עו״ד ערן הלמן אמר: “הסמכות המכוננת הפכה כלי לקידום צרכים פרטיים של ראש הרשות המבצעת. זה שימוש לרעה בסמכותה. עושים מהחוקה שלנו פלסטלינה״ ושבגלל שהוא חוקק מתכלית פרסונלית יש לדחות את החוק. בנוסף, הלמן אמר שמלכתחילה לא הייתה כוונה ליועמ״שית להכריז על נבצרות בגלל הפרת הסדר ניגוד העניינים, ושהסמכות הזו ממילא נתונה לממשלה ולא ליועמ״שית לבדה. הוא הוסיף כי יש מצבים קיצוניים שבהם ניגוד עניינים יכול להביא לנבצרות.

⊗ ההסתה נגד בג״ץ נמשכה בזמן הדיון. שר המשפטים לוין אמר שדחיית החוק תביא ל״ביטול תוצאות הבחירות״ כי פקיד יוכל להוציא את ראש הממשלה לנבצרות. בנוסף, ח״כ צביקה פוגל מעוצמה יהודית אמר: ״אני אתיש את בג״ץ עד הרגע שהם יבינו שאסור לטפל בזה״ (מאיימים על בג״ץ כמו מאפיה).

⊗ עיריית תל אביב הודיעה לעמותת ״ראש יהודי״ שבשל הפרת הנחיות העירייה, שכללו הקמת במה נגד ההוראות ובעיקר הפרת התנאי לאיסור הפרדה מגדרית, ולאחר שביצעה שימוע שבו העמותה הכחישה את העובדות, הוחלט לבטל את האישורים להקמת סוכה ולקיום הקפות שניות במהלך סוכות של חשש שההנחיות יופרו שוב (כל הכבוד לעירייה שמתנגדת להדרת נשים!). ״ראש יהודי״ הודיעה שתעתור לבית המשפט (כדאי לעתור מהר כל עוד יש).

⊗ נחשף שישראל זעירא, ראש עמותת ״ראש יהודי״ ומשפחתו גרים בנכס שמיועד לשמש כבית כנסת בתל אביב, בניגוד לחוק (מעתיקים את השיטות למגורים לא חוקיים מהשטחים). בנוסף, התגלה שזעירא הוא גם הבעלים של ערוץ TOV שמופץ ביוטיוב ומפיץ בין היתר תאוריות נגד להט״ב ונשים, קונספירציות על רצח רבין, ותמיכה בהפיכה המשטרית (איש אשכולות).

⊗️ סבסוד מס הדלק הוארך לאוקטובר בעלות של 185 מיליון ש״ח, ומחיר הדלק לא ישתנה. הסבסוד עלה למדינה מאז אפריל אשתקד יותר מ-3 מיליארד ש״ח. השר סמוטריץ׳ הודיע שהוא ״ינסה לאתר מקורות תקציביים״ לנובמבר ולדצמבר (למדינה נגמר הכסף אבל ממשיכים בסבסוד כדי שהאזרחים לא ירגישו, כמו שקורה בדיקטטורות).

⊗ התגלה שנתניהו וביידן סיכמו שתנאי להסכם עם סעודיה הוא צעדים לשימור האפשרות לפתרון שתי המדינות ושישמרו על הדלת בפתוחה בפני שלום ישראלי פלסטיני עתידי, אם כי עוד לא הוסכם על צעדים ספציפיים (בדרך לאוסלו ג׳?).

⊗ על רקע החשש של יהדות התורה שחוק הגיוס שמסדיר את השתמטות החרדים לא יקודם, אמר שר השיכון גולדקנופף: ״לא נתמוך בהמשך הרפורמה עד שיעבור חוק הגיוס״, אולם בכירים בליכוד חוששים כי החוק יקים עליהם מחאה גדולה יותר (צודקים).

⊗ דובר הליכוד גא לוי התראיין לאתר TOV שבשליטת ישראל זעירא, והבטיח שההפיכה המשטרית תושלם ״כי אנחנו הרוב״, אם כי יותר לאט (למקרה שמישהו חשב להאמין להבטחות נתניהו).

⊗ גלי נהרי, סמנכ״לית במשרד החינוך שאחראית בין היתר על גיוס והכשרת מורים, התפטרה ״בשל שיקולים לא מקצועיים במשרד״. היא מצטרפת למנכ״ל המשרד שהתפטר לפני כחודש (כהממשלה מתחילה להשחית את המערכת, אנשים טובים עוזבים).

⊗ מיום ראשון, חדרי המיון בבתי החולים הפסיכיאטריים יפעלו רק עד 16:00, ולא 24 שעות ביממה כפי שפעלו עד עכשיו. הסיבה היא מחסור בתקנים שלא מאפשר לאייש את המשמרות (המדינה ממשיכה להתפרק, אבל העיקר שיש כסף לחרדים).

⊗ המשרד לשירותי דת מתכנן לחלק 250 אלף שקיות ממתקים לילדים בחג שמחת תורה במטרה ״לקרב את ילדי ישראל למסורת״, בעלות של כ-650 אלף שקלים (התלבטו בין ממתקים לסיגריות).

⊗ הח״כים החברים בוועדה המפקחת על הכנסות מרווחי גז ונפט סיירו באסדת לוייתן, מבלי שהסיור תועד בפרוטוקול אתר הכנסת וללא הרשאה לעיתונאים לסקר את האירוע. ברקע, הוועדה נערכת לדיונים הנוגעים ישירות למאגר הגז (אנחנו בטוחים שהח״כים ידאגו לאינטרסים של האזרחים).

 

 

לקבוצה השקטה שבה יישלח עדכון של חדשות הדיקטטורה פעם ביום: כאן 

זמין גם בטוויטר: כאן 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן