חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

– הפנים שמאחורי המאבק –

“אני רוצה לשמור על נתניה ליברלית וחופשית”

שם: דודו סלמה


גיל: 47


מקום מגורים: נתניה


מצב משפחתי: נשוי פלוס 3 (גל, ליעד ומתן) ופלוס שוגי (כלב)


עיסוק מקצועי: מנהל בכיר בחברת הייטק בינלאומית


מראיין: גבע קרא עוז

דודו סלמה. צילום: זיו אורן
דודו סלמה. צילום: זיו אורן

מתי התחלת להיות פעיל במעורבות פוליטית/אזרחית? 

“אני חושב שאני פעיל חברתי מאז שאני זוכר את עצמי. גם כילד קטן בקרית שמונה הייתי מתנדב, עוזר לאנשים, קורא חדשות ומעורב בכל מערכת בחירות. לפני 16 שנה בערך עברתי לגור בנתניה ואחרי שביתי הבכורה נולדה הבנתי שגם בעיר הזו אני צריך לפתח מעורבות וליצר חיבור קהילתי במקום שאני גר בו. 

התחלתי בכך שפעלתי כחלק מוועד שכונה שפעל לקדם תשתיות ונלחם מול העיריה על בעיות שהיו כגון מחסור במבני ציבור, מוסדות חינוך ועוד… מהר מאוד נכנסתי להנהגה ההורית של בית הספר שהיה אז צומח, חיים חפר ולדירקטוריונים של החברה למתנ”סים והחברה למען הספורט בעיר. גייסתי תרומות ומחשבים לכיתת מחשבים בנורדאו, ובשלל בתי ספר, קידמתי נגישות במתנ”סים לבעלי מוגבלויות ופיתחתי מתחמי בתי קפה שיצרו תזרים תקציבי לפעילויות לטובת הילדים. 

בשנת 2018 התנגדתי לפארק שעשועים עליו הצהירה העיריה מאחר שהיה מחסל את על חוף הרחצה בפולג. עצרתי את התוכנית והגדרות שהוקמו באותו שטח פורקו והשטח חזר לציבור. עצרתי תוכניות עיריה לבנות מבנים של שמונה קומות על שטחים ירוקים ובשנת 2018 התחלתי עם עוד חבורה מאוד נמרצת של אנשים ופעילים את המאבק לשמירה על חוף הים של פולג. ניהלנו מאבק עיקש ואורך על מנת לצמצם את הבניה של המלונות על חוף פולג. הגענו עד בג”ץ שהחליט כי אין אפשרות לשנות את התוכניות בטענה כי פנינו מאוחר מידי ויש ‘שיהוי’ בהגשת העתירה. בסופו של דבר הגענו להסכמות מסוימות עם אחד היזמים, העיריה ורמ”י על צמצום הנזק לחוף ולטבע באזור. 

לפני 9 חודשים החלטתי שחייבים להקים מוקד הפגנות גם בנתניה נגד ההפיכה המשטרית. מהשבוע השלישי להפגנות נתניה הפכה להיות אחד מהמוקדים הראשונים שהוקמו מחוץ לתל אביב. יצאתי עם בידורית, היו כאלה שחשבו שאני משוגע שאפשר להצליח עם ההפגנות בעיר כמו נתניה, אך מהר מאוד הפכנו להיות ההפגנה השניה בגודלה בישראל עם ארגון מופתי ושיתוף פעולה יוצא דופן עם המשטרה וישובים נוספים בשרון. ההפגנות ממשיכות בכל מוצ”ש ואלפי אנשים מגיעים לצעוק ולהגן על הדמוקרטיה”. 

באיזו מסגרת אתה מתמודד?

“אני מתמודד למועצת העיר נתניה עם רשימה מאוד איכותית של נשים וגברים בתמיכה של המחנה הממלכתי (תקווה חדשה וכחול לבן) ובתמיכה של חוזה חדש”.

מהן המטרות שברצונך להגשים?

“אני רוצה לשמור על נתניה ליברלית וחופשית לפני הכל. 

אנשים חושבים שאין מצב שיבוא היום ותהיה הפרדה מגדרית בבתי הספר או במקומות הבילוי ואני באמת חושב שאם לא נאבק זה עלול לקרות יותר מהר ממה שאי פעם תיארנו לעצמנו. אין סיבה שלא תהיה תחבורה ציבורית נגישה בסופ”ש אל אתרי הבילוי וחופי הים.

אני מתכוון לבנות תוכנית סדורה לשיפור החינוך בעיר לכל המגזרים ולכל קצוות האוכלוסיה בנתניה,

אני אפעל להורדת הארנונה שהיא מבין הגבוהות בארץ, על ידי תכנית עסקית שתפתח את אזורי התעשייה והפיכתם למרכזי תעסוקה, מסחר ובילוי מתקדמים ומודרניים. נפעל נחרצות לשפר את התחבורה הציבורית ולחבר את נתניה לתוכנית המטרו”. 

מהי עמדתך לגבי החקיקה המשפטית של הממשלה?

“אני מתנגד נחרץ להליכים של הממשלה הנוכחית. אני פעיל מאוד ומביל את המחאה בנתניה מזה 9 חודשים וגאה על כך מאוד. מדי שבת אני בונה ליינאפים, עובד עם הספקים וגם מנחה ומוביל את ההפגנה מעל גבי הבמה. אין אדם שמזוהה עם מחאת נתניה יותר ממני ואני גם חוטף על כך ממצביעי הימין שתוקפים אותי על כך בכל הזדמנות”.

מה לדעתך הן מטרות המאבק – אלו הישגים אתה חושב שהוא צריך להשיג, בטווח הקצר/הארוך?

“להבטיח שישראל ונתניה יהיו ליברליות, שוויוניות לכולם ומותאמות לעתיד הן ברמת תשתיות והן ברמת החינוך של הדורות הבאים”. 

איך אתה מרגיש שהמצב הפוליטי והמאבק משפיעים על חייך האישיים?

“העיסוק שלי במחאה לוקח חלק גדול מהזמן הפרטי שלי. למזלי יש לי משפחה תומכת ומעורבת. הם חלק מהדבר הזה ולגמרי נותנים לי את הרוח הגבית שאני זקוק לה. לא זוכר מתי ישנתי יותר מארבע שעות בלילה”. 

תוכל לשתף ברגע מיוחד/יוצא דופן במאבק, שנחרט בך? 

“היום שבו בן גביר הגיע יחד עם תשעה חברי כנסת להפגין מולנו מעבר לכביש והתחילו בעיות גם מצד המשטרה על מיקום ההפגנה שלנו. עתרנו לבג”ץ וניצחנו. להפגנה של בן גביר וחברי הכנסת הגיעו 200 איש לשלנו הגיעו 45,000 מפגינים. זה היום שבו הבנתי שתושבי המדינה בחרו במדינה דמוקרטית ולא במדינת הלכה”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן