חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שימו לב באיזה קרב בחר נתניהו – ד״ר גייל טל שיר

השבוע, כינס בנימין נתניהו את ראשי הקואליציה ובידו הספר על אלכסנדר מוקדון. הוא פתח את הספר כממתיק סוד וסיפר לשותפיו לממשלת ההפיכה המשטרית בלחש על קרב כירונאה.

למה דווקא קרב כירונאה, 388 לפנה”ס, אתם שואלים?

כי אביו של אלכסנדר מוקדון, פיליפוס השני, הורה לאגף הימני שלו על נסיגה טקטית. נסיגה, המתיק ראש הממשלה סוד עם האגף הימני בממשלתו, כדי למשוך את לוחמי אתונה פנימה – ואז להסתער ולהכות בהם, אמר המצביא. כולם גיחכו, מהנהנים למשמע המשל של בן ההיסטוריון.

ד״ר גייל טל שיר בהפגנת עפולה מוצ״ש 13.5.23

ובכן נתניהו, את הלקח ההיסטורי מבינים כולנו: עצירת חקיקה? הידברות בבית הנשיא? העברת תקציב? נסיגה טקטית לצורך המשך בליץ החקיקה. נסיגה לצורך הסתערות.

אבל שימו לב באיזה קרב בחר נתניהו: הקרב בו הכריעו המוקדונים את הדמוקרטיה היחידה בעולם העתיק, את הדמוקרטיה האתונאית. אחריו לא היה עוד שלטון דמוקרטי מאות רבות. ובא שלטון היחיד שהעניק פיליפוס השני לבנו, אלכסנדר מוקדון.

ובכן, נתניהו, האם זה הקרב האחרון שלך? הקרב בו תמחץ את הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון ותוריש לבנך שלטון יחיד רודני?

אך אותו פיליפוס, נתניהו האב, מינה לבנו יקירו מורה. אולי הפילוסוף החשוב ביותר בעולם העתיק – אריסטו. ואריסטו לימד את אלכסנדר את תורת המשטרים.

יש שלוש צורות שלטון אמר אריסטו – שלטון היחיד, שלטון המעטים ושלטון הרבים. אבל מה שחשוב, הדגיש אריסטו, זה ההבדל בין שלטון טוב לשלטון רע. שלטון טוב הוא שלטון בו השליטים מושלים לטובת עמם. שלטון רע הוא שלטון בו השליט שולט למען עצמו.

ובכן נתניהו, אנחנו יודעים מה אתה מתכנן – לקחת שלטון דמוקרטי המושל למען הציבור ולהפוך אותו לשלטון יחיד השולט למען האינטרס של השליט.

איך אנחנו יודעים?

כי אתה ראש הממשלה מנעת אך לפני חודש משר הבטחון שלך לכנס קבינט בטחוני כדי לתת הערכה שההפיכה המשטרית שלך מחלישה את ישראל מבפנים ומבחוץ. אתה פיטרת אותו. למה? כי אתה דואג אך ורק לשלטונך שלך. ולא עברו יומיים, וחזרת בך. אף פעם לא האמנו לך. מדוע שינית מדיניות? כי זה שירת יותר טוב את האינטרס שלך.

ובכן ראש הממשלה, לא ניתן! הדמוקרטיה תנצח

אתה שואל מה אנחנו רוצים? לא, לא רק עצירת החקיקה. הרי שר המשפטים שלך, שר ההפיכה הסביר בקולו שלו בערוץ הבית, ערוץ 14: ריכוז כוחות הממשלה, הכנסת והמשפט בידי רשות אחת היא כמובן – כך הדגיש, כמובן לא דמוקרטיה. ובכן, נתניהו ולוין, אנחנו דורשים את ביצור כללי הדמוקרטיה.

לא ניתן עוד לישראל להיות מדינה סף-דיקטטורית. אנחנו דורשים חמש דרישות:

  1. חוק יסוד שיוויון.
  2. עיגון זכויות.
  3. חוק יסוד שפיטה המעגן עצמאות השופטים. פוליטיקאים לא יבחרו שופטים.
  4. חוק יסוד חקיקה הכולל ביקורת שיפוטית.

שריון חוקי יסוד אלו ברוב של 80 ח”כים. כך שלא תוכלו לשנות כללי משחק ברוב רגיל וללא הסכמה רחבה של הריבון, של הציבור, של האזרחים.

הריבונות היא של הכנסת, מר נתניהו, לא של הממשלה. לא ניתן לקואליציה הקיצונית שלך להחזיק את ישראל על קו הפריצה לפצצה – של ההפיכה המשטרית.

האם הנסיגה הטקטית – בית הנשיא, העברת התקציב, ניסיון השתלטות על לשכת עורכי הדין – משמעה שכרגע אין הפיכה משטרית? לא ולא!

מה מתוכנן לנו רק השבוע הזה? שבוע שכולו שינוי כללי משחק, שבוע שכולו הפיכה משטרית אנטי-דמוקרטית.

  1. חוק הארנונה מחר – השתלטות השלטון הממשלתי על השלטון המקומי. ריכוז עוד ועוד כוח בידי הממשלה. בידיך שלך. לא ניתן.
  2. העברת תקציבי ענק לחרדים – ביטול החינוך הממלכתי ומתן תקציבים בשיעור שלא נראה כמותו לחינוך “עצמאי” שלמדינה אין עליו כל פיקוח, אינו מלמד לימודי ליבה ולא מחנך לערכי דמוקרטיה ויכולת תעסוקה. שינוי כללי משחק, אדוני ראש הממשלה. לא ניתן
  3. כפייה דתית – תקציבי ענק לחרדלים – שעברו מאבי מעוז לאורית סטרוק, לחנך מחדש את החילונים. המסורתיים. מיסיונריות דתית קיצונית שתושת רק על החילונים. ומי יממן אותה? אנחנו. העובדים. המשרתים. שילדינו לומדים בחינוך הממלכתי. שינוי כללי המשחק נתניהו: לא ניתן!

ובכן נתניהו, אנחנו כאן. אנו לדמוקרטיה משמרת. אנחנו כאן לביצור כללי הדמוקרטיה. אנחנו כאן עד שתכונן דמוקרטיה ליברלית בישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן