חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

למה דרום אפריקה ומה הסיכויים שלנו במשפט בהאג – מורה נבוכים

איך אפשר לתבוע מדינה? מה פתאום דרום אפריקה? כמה שופטים יש? איך אהרון ברק משתלב בהרכב ומה יהיה תפקידו? מה הסיכויים ומה הסיכומים שלנו? מה קורה אם נפסיד במשפט?

עונה לכל השאלות האלו ומרחיב – עו״ד שחר בן מאיר שמדבר עם טובי פולק ומבהיר את כל הסוגיות בפודקאסט ״על הדרך – שיחות עם טובי פולק״

מהו בית הדין הזה?
ומה סמכותו?

מדובר בבית הדין הבינלאומי לצדק (בנפרד מהפלילי)
גוף שהקים האו”ם ב-1947 ויותר מ-150 מדינות חתומות על האמנה שלו (כולל ישראל וארה”ב). בית הדין הבינלאומי לצדק שופט בסכסוכים והאשמות נגד מדינות (ולא נגד אנשים כמו בית הדין הבינלאומי הפלילי שבהאג)

כמה שופטים יושבים בו?
ומי מגן על המדינה הנתבעת?

בית הדין מונה 15 שופטים קבועים (שממלאים קדנציות)
וכאמור הוא שופט בסכסוכים והאשמות נגד מדינות (ולא נגד אנשים)

לכל מדינה נתבעת יש זכות להעמיד בדיון סניגור מטעמה (ישראל גייסה עו”ד בריטי)

מה פתאום דרום אפריקה?

לכל חברה בטריבונל יש זכות להגיש תלונה נגד מדינה אחרת, גם אם היא לא קשורה ובה לא מתרחש הנושא עליו הגישה את התביעה

איך אהרון ברק משתלב בתמונה?

למדינה התובעת והמדינה המתבעת יש זכות למנות שופטים נוספים מטעמן (זה מעמדו של אהרן ברק) – כך שבסך הכל הדיון ייערך במעמד של 17 שופטים)

במה מדינת ישראל מואשמת?

האשמה עליה מסתמכת התביעה היא רצח עם. טענה שקשה מאוד להוכחה כי צריך להוכיח כוונה (שהמדינה יצאה למלחמה מתוך כוונה להשמיד גזע או לאום או בני דת בשל גזעם או לאומם או דתם).
סעיף נוסף שקיים בסוג הזה של תביעה הוא – הסתה לרצח עם.

מה יהיה הדיון השבוע?
ומה התביעה תצטרך להוכיח?

הדיון יתרכז בבקשה למתן צו ביניים שיורה על ישראל להפסיק מיידית את המלחמה בטענה שהיא מבצעת רצח עם (ולחלופין בטענה שבעלי תפקידים מרכזיים – פוליטיקאים ואנשי ציבור – קוראים ומסיתים לרצח עם)

האם יש סיכוי להוכחת התביעה?

סעיף א׳ (כוונה לרצח עם) – בעייתי להוכחה (וכמובן לא נכון)
סעיף ב׳ (הסתה לרצח עם) – עליו בעיקר מבוססת התביעה שמביאה עשרות דפים עם צילומי ההצהרות המטורפות של הנשיא, ראש הממשלה, שר הביטחון, שרים (סמוטריץ, בן-גביר, אליהו, דיכטר), ח”כים (סעדה) ועוד. הכל מתועד

על מה יכולה להתבסס ההגנה שלנו ואיפה הבעייה?

ניתן יהיה לנסות לשכנע את בית הדין שמדובר בפופוליסטים טפשים ולא רציניים שכל דבריהם מכוונים לבייס שלהם. זו טענה מביכה אבל אפשרית אלא שהיא מובילה לבעייה הבאה: מאחר והיועצת המשפטית לממשלה, כמו הממשלה, וכמו ראש הממשלה לא הגיבו לדברים בזמן אמת – התובעים יטענו שהפירוש הסביר הוא שזו עמדת הממשלה והמדינה.

מה לו״ז המשפט ומתי יתפרסם פסק הדין?

ביום הדיונים הראשון יושמעו טענות התובעים; ביום השני ההגנה. בתוך ימים עד שבועות ספורים מאוד יתקבל פסק הדין באם להוציא צו ביניים שיאלץ את ישראל להפסיק את הלחימה.

מה יקרה אם השופטים יכריעו על צו ביניים ואיך ניתן לאכוף אותו?

החלטה אופרטיבית תועבר למועצת הביטחון ושם תתקיים הצבעה. ושם ההתנהלות היא המוכרת: רוב אוטומטי נגד ישראל ורוב הסיכויים שיוטל וטו בידי ארה”ב

אז יהיה וטו של ארה״ב, איפה הבעייה?

גם אם ארה”ב תטיל וטו, במקרה של החלטה נגד ישראל – נהיה עלולים לספוג סנקציות מדינתיות – כל מדינה כפי רצונה והבנתה: כלכליות, תיירותיות, מדעיות, תרבותיות וכו’.

והבעייה העיקרית היא מכירת נשק לישראל שתלוייה בנשק מערבי. סביר להניח שאף מדינה (בעולם המערבי), כולל ארה״ב לא תסכים למכור נשק לישראל במידה ובית הדין הבינלאומי יפסוק נגדה.

בנפרד מבית הדין הבינלאומי לצדק (שם יתקיים הדיון) – יש את בית הדין הבינלאומי הפלילי, שישראל לא חברה בו (וגם לא ארה”ב) בית הדין הזה שופט אנשים בחשד לעבירות של פשעים נגד האנושות, רצח עם וכו’ (דוגמאות מוכרות מיוגוסלביה, מדינות באפריקה ואפילו צו מעצר נגד פוטין) לבית הדין הזה יש מערכת תביעה, תובע כללי, חוקרים, שופטים וכו’.
אם תוגש תלונה נגד ישראלי כלשהו – לא תתבצע הסגרה (ישראל לא מכירה בבית הדין), אבל נחיתה של החשוד בכל מקום שחבר בטריבונל, כנראה שתסתיים במעצרו.

ולתשומת לב ערוץ 14 – בית הדין הבינלאומי הפלילי שפט שדר רדיו מרואנדה ל-12 שנות מאסר על הסתה וקריאות לרצח עם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן