Search
Close this search box.

הדחה עכשיו – איך עושים את זה – תוכנית פעולה // יוסי לוי

מדינת ישראל ונתניהו נמצאים כידוע בניגוד עניינים חריף זה כמה שנים. מה שטוב למדינה רע לנתניהו ולהיפך.  למדינת ישראל יש, למשל, אינטרס ברור לאותת לחיזבאללה כי היא מסוגלת להילחם היטב בשתי חזיתות במקביל. לנתניהו יש אינטרס אישי ופוליטי לפתוח במלחמת התשה בצפון, לאחר שזו שבעזה תדעך.

הנושא היחיד שמעסיק את נתניהו וסביבתו הוא הישרדותו הפוליטית. סקרים, צעדות והפגנות ענק, גם של מיליון משתתפים, לא יועילו. יש לתעל את הזעם הציבורי העצום כנגד אנשים ספציפיים. הנה תוכנית פעולה להדחת נתניהו עכשיו:

בנימין נתניהו לא חושב שהוא מלך — הוא משוכנע בכך. מבחינתו, הציפייה שיתפטר כמוה כציפייה שישים קץ לחייו. לנתניהו אין חיים מחוץ לפוליטיקה. לא משפחה, לא חברים ולא תחביבים. לכן האפשרות הזאת אינה קיימת מבחינתו. משום כך הלחץ על נתניהו חסר תועלת וחסר תוחלת.

מדינת ישראל ונתניהו נמצאים בניגוד עניינים חריף זה כמה שנים. מה שטוב למדינה רע לנתניהו ולהיפך

האינטרס של מדינת ישראל בהיבט הצבאי־ביטחוני, הכלכלי, המדיני והפוליטי הוא לנהל מערכה קצרה. זו היתה תפישת הביטחון של ישראל מיום הקמתה: להעתיק את הלחימה לשטח האויב ולהשיג הכרעה מהירה ככל האפשר. בין היתר משום שאין למדינה עומק גיאוגרפי ומפני שצה”ל בנוי בעיקר על אנשי המילואים, וגיוס ממושך של מאות אלפים עלול להמיט אסון כלכלי.

לנתניהו יש אינטרס אישי ופוליטי הפוך — לנהל מלחמת התשה. מערכה ארוכה, בעצימות נמוכה, ולהרוויח זמן. הזמן הוא המשאב החשוב ביותר לנתניהו כדי לשרוד את האסון. סיום מושב החורף של הכנסת באביב 2024 הוא תאריך היעד מבחינתו.

בינתיים ישטוף הגשם את דם הנרצחים, יתברר גורל הנעדרים והחטופים, יחלימו רוב הפצועים, יוקמו המצבות, יחלפו ימי האבל והחיטה הרי תמיד צומחת שוב. זה יחלץ את נתניהו וידחה באופן משמעותי דיון ציבורי נוקב באחריותו ובאשמתו, בטיעון המוכר עד זרא “שקט יורים”, “שקט נהרגים” ו”שקט קוברים”. היריות, החטופים, הנהרגים והנקברים הם באשמתו הישירה. לעומת אשמה זו, אישומיו בבית המשפט המחוזי בירושלים נראים כגלידת פיסטוק לייט.

למדינת ישראל יש, למשל, אינטרס ברור לאותת לחיזבאללה כי היא מסוגלת להילחם היטב בשתי חזיתות במקביל. לנתניהו יש אינטרס אישי ופוליטי (מהסיבות שנמנו לעיל) לפתוח במלחמת התשה בצפון, לאחר שזו שבעזה תדעך.

מאז ומעולם הקריב נתניהו את האינטרסים האסטרטגיים של עתיד ילדינו, למען רווחים אישיים עכשוויים לעצמו. הראשון לזהות היה ראש הממשלה יצחק שמיר ז”ל, שכינה את נתניהו “מלאך חבלה” והוסיף: “ביבי תמיד יעדיף את טובתו האישית על פני האינטרסים של המדינה”.

בני גנץ, גדי איזנקוט, גדעון סער וחבריהם חשבו לתומם שבזמן מלחמה לא עוסקים בפרנצ’סקה פוליטיקה שהיא זונה לא קטנה, שמדברת שלום ועושה מלחמה. הם טעו. יש שלל דוגמאות מאז כניסתם מתחת לאלונקה. הנושא היחיד שמעסיק את נתניהו וסביבתו הוא הישרדותו הפוליטית. סקרים, צעדות והפגנות ענק, גם של מיליון משתתפים, לא יועילו. יש לתעל את הזעם הציבורי העצום כנגד אנשים ספציפיים.

יש לתעל את הזעם הציבורי העצום כנגד אנשים ספציפיים

← השלב הראשון להדחת נתניהו הוא משמרות מחאה ליד בתיהם של אסתר חיות ויצחק הרצוג.
חיות כותבת בימים אלו ממש את שני פסקי הדין החשובים ביותר הנוגעים לנתניהו: עילת הסבירות וחוק הנבצרות. לפני כשלושה שבועות אמרה חיות בראיון ל”הארץ” כי המבצר “לא נפל, ולא ייפול לעולם” (“מוסף הארץ”, 3.11). מעבר לזחיחות, אמירה זו מעידה, בחלקה הראשון, שהשופטת חיות אינה מבינה את תמונת המציאות לאחר 7 באוקטובר, גם כשזו טופחת במלוא עוזה על פניה היהירות. חלקה השני של האמירה מעיד שחיות ניחנה גם בכוח נבואי.

לא מיותר להזכיר כי פסיקת בית המשפט העליון בראשותה סללה את הדרך להכשרת נתניהו לכהן כראש ממשלה, והביאה לכל “הטוב” שניתך עלינו מאז. חיות, מפוחדת ומאוימת על ידי ארגון הפשיעה שמאיים לשרוף את המדינה, מתכוונת לכדרר את תפוח האדמה הלוהט שנזרק לפתחה לכנסת הבאה. הנשיא יצחק הרצוג תומך בנתניהו בכל כוחו מסיבות השמורות עמו. לתמיכתם של בית המשפט העליון ומוסד הנשיאות במלאך החבלה יש חשיבות משפטית וציבורית עליונה, הן כלפי פנים והן כלפי חוץ.

← במקביל נחוצות משמרות מחאה ליד בתיהם של גנץ, איזנקוט, סער וחבריהם בקריאה לצאת מתחת לאפריון השחיתות. האפשרות היחידה היא הצבעת אי אמון קונסטרוקטיבי עכשיו. הקמת ממשלת חירום לאומית עם כל הסיעות שיהיו מוכנות לכך, והחלטה על בחירות בעוד כחצי שנה. הזמן משחק לטובת נתניהו, והנזקים שייגרמו עלולים לעלות בחיי אדם.

←  השלב השני הוא משמרות מחאה של 24/7 ליד בתיהם של שישה־שבעה חברי כנסת מהליכוד, בדרישה להפלת הממשלה. המטרה היא לשכנע ארבעה מהם שטובת המדינה חשובה מטובת המשפחה הרקובה. יש כמה שמות לוהטים שמבינים כי נתניהו הוא סכנה למדינה. הלחץ הציבורי האדיר חייב להיות על השכפ”צ הפוליטי של נתניהו שהוא ח”כ מהליכוד.

האצבע החמישית תהיה של גלנט

אם יהיו ארבעה, האצבע החמישית תהיה של יואב גלנט, שימונה לראש ממשלת מעבר עד לבחירות. בממשלת המעבר גנץ יהיה שר הביטחון, יאיר לפיד שר החוץ, אביגדור ליברמן שר האוצר וגדי איזנקוט השר לביטחון פנים. לצורך כך יש לגייס מהקואליציה רק ארבעה חברי כנסת נוספים מלבד גלנט.

אדרבה, שהעם יראה כיצד יצביעו דיכטר, ברקת, קיש, אדלשטיין, דנון, גמליאל, אקוניס וחבריהם. אם גנץ, איזנקוט, סער, לפיד וליברמן אינם מסוגלים לשכנע ארבעה ח”כים מהקואליציה להציל את המדינה, גם לאחר האסון הגדול ביותר בתולדותיה, יתכבדו ויגישו את התפטרותם מהכנסת ויפרשו מהחיים הציבוריים, ובכך גם ימחישו את גודל הסכנה

נסו לשער מה היה קורה לו הרמטכ”ל הרצי הלוי היה מתפטר מתפקידו ביולי, לאחר שהנאשם וחבר מרעיו סירבו לפגוש אותו ואת אלופי המטכ”ל לפני ההצבעה המצחינה על ביטול עילת הסבירות. הלוי היה הופך היום לגיבור לאומי.

 

זה עכשיו או לעולם לא.


יוסי לוי היה יועץ התקשורת של נתניהו, עיתונאי עצמאי, מחבר הספר “רק ביבי”. טור הדעה הזה עלה בהארץ 22.11.23

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן