חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

החטופים, סוף אוקטובר: שמחה, עצב, לוחמה פסיכולוגית וביביזם

משבר החטופים המתגלגל מצליח לגעת ולהפעיל את כל קצות הרגשות והחרדות האנושיים. וזה רק מיום וחצי בסוף אוקטובר

שני לוק: נרצחה במסיבה ברעים, גופתה נחטפה והוצגה בגאווה בעזה
שני לוק: נרצחה במסיבה ברעים, גופתה נחטפה והוצגה לראווה בעזה

טיפת אושר בים הזוועה: לראשונה מאז מחדל ה-7/10 נרשמו גילויי שמחה ברורים ברחבי ישראל, עם היוודע חילוצה של חטופת החמאס, החיילת אורי מגדיש, על ידי כוחות מיוחדים של צה”ל ושב”כ מתוככי עזה. אחרי ימי ההלם, הזעם והאבל מאז האסון המחריד, משבר החטופים המתמשך והנהגת המדינה שרובה עדיין לא באירוע, נדמה שמשהו השתחרר לרגע, והידיעה על החילוץ הנועז נחוותה ממש כמיני מבצע אנטבה קטן.

אורי מגידיש עם משפחתה. צילום: דובר צה"ל
אורי מגידיש עם משפחתה. צילום: דובר צה"ל

אבל זה היה רגע קטן וחולף. מעל 200 חטופים עדיין מוחזקים בשבי החמאס, ויש עוד נעדרים רבים שלא ברור אם נרצחו או נחטפו והם עדיין בחיים. לגבי אחת מהם, לגבי אחת מהן, שני לוק, שצילומיה מוטלת מוכה בארגז טנדר מלא טרוריסטים צוהלים בדרך לעזה התפרסמו בעולם, אפסה התקוה. 

רותי לוק, הדודה של שני לוק, סיפרה ברדיו: “אתמול הגיעו לבית המשפחה נציג צה”ל, זק”א ורב והגישו למשפחה מסמך שהוא תעודת פטירה. הם גילו בשטח המסיבה עצם שנמצאת בבסיס ה הגולגולת ובלי העצם הזו אי אפשר לחיות. הסרטון מראה פציעת ראש ודימום שמעיד שהיא כבר לא היתה בחיים, אנחנו מניחים שהיא נורתה במקום. מבחינתנו כרגע המוות הוא וודאי, אני חושבת שההורים בסוג של הקלה. יש נחמה בכך שהיא לא סבלה, שלא התעללו בה, עם כל הזוועות שאנחנו שומעים, שהיא מתה במקום”. 

אולף שולץ קנצלר גרמניה, אחת הידידות המובהקות של ישראל, הגיב בציוץ מזועזע, גם בעברית: 

 

באותה יממה אחת ניצלה, אחת הוכרזה רשמית כמתה, ועוד שלוש חטופות שלחו אות חיים ברור, בסרטון של החמאס. בסרטון נראו ילנה טרופנוב – שבעלה ויטלי נרצח ושיחד איתה ונחטפו גם אמה אירנה, בנה סשה וזוגתו ספיר, רימון קירשט – שנחטפה עם בעלה יגב בוכשטב, ודניאל אלוני, שדיברה בסרטון, שנחטפה יחד עם בתה אמיליה. 

בסרטון הקצר דיברה דניאל בתוקף נגד ניהול משבר החטופים על ידי נתניהו – דברים נכונים לכשלעצמם, אבל כשהם מגיעים מסרטון מהונדס מראש של החמאס – וכאמור, עם בני משפחה אתך בשבי לא צריך אפילו לאיים בקול רם – יש בדברים יותר מאשר טעם לפגם. 

בלחץ המדינה, שאמרה שמדובר בלוחמה פסיכולוגית של חמאס, ערוצי השידור השונים (כולל כמה רשתות זרות) והאתרים הגדולים לא שידרו את הסרטון. מאחר ומדובר בסרטון שהופץ לאורך כל היום בווטסאפ וטלגרם ורבים צפו בו, מדובר בעיקר במחווה סימבולית. לא רק מול הניסיון של החמאס לזעזע ולערער את נפשותינו, אלא גם כהבעת כבוד לנשים הנמצאות בלב המאפליה ונאלצו להצטלם עם המסר של שוביהן. 

ילנה טרופנוב, דניאל אלוני ורימון קרשט במנהרות החמאס
ילנה טרופנוב, דניאל אלוני ורימון קרשט במנהרות החמאס

אם לא שמתם לב (ואנו עוד נידרש לנושא בצורה מעמיקה), כחלק ממאמצי נתניהו להבהיר למציאות שהוא אמנם המנהיג אבל לא אחראי על כלום, הביביזם הפך את המשפחות לאויב. פשוטו כמשמעו. הדברים ניכרים, וקורעים את הלב, בכל כך הרבה דרכים, אבל אנו נידרש כרגע רק לדוגמה הבאה, ויהיו עוד רבות:

זמן קצר אחרי הפצת סרטון החטופות צייץ התסריטאי והקומנדיאנט מני אסייג, מגופה מרכזית בצנרת מכונת הביוב הרעיל של הביביזם, ציוץ משתלח ומיתמם כאחד (“תמהתי על המסר”) שחיבר בין המסרים למפגינים האנרכיסטים שנגד נתניהו. לא הרבה זמן אחר כך, בנוהל, כשסערת התגובות התעוררה, הוא מחק אותו. אבל הכלבים כבר שמעו את השריקה:

הציוץ של מני אסייג

במוצאי שבת, אחרי שמשפחות החטופים הציגו אוליטמטום ודרשו להיפגש, סוף סוף, עם רה”מ ושר הביטחון, הודיע גלנט כי יפגוש אותם ביום ראשון. מייד הוכרז מצב חירום בלשכת נתניהו ופגישה עם נציגים ממטה החטופים אורגנה בחופזה. אחרי הכל, התדמית חשובה לא פחות מהמשפחות. אתם מוזמנים ללחוץ על הציוץ למטה ולקרוא את כל תיאור המפגש מפי אחד מנציגי המשפחות שהיו שם. 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן