חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אתה עושה זאת כי אתה מנסה למנוע ביקורות על הממשלה – תגובת נשיא אוניברסיטת ת״א לשר קיש

״אתה לעומת זאת, אדוני השר, מיום הכנסך לתפקידך כשר החינוך, נוקט פעולות שונות שמטרתן האחת והיחידה היא פגיעה בחופש האקדמי של האוניברסיטאות״ – אחד המשפטים החזקים בתגובת נשיא אוני׳ ת״א להאשמותיו של השר קיש בעקבות קבלת הפנים הסוערת לה זכה רוטמן באוניברסיטת ת״א.
אירוע שהניב כמה וכמה תגובות מהשלטון: נאום הסתה של רה״מ נגד ״אלימות״ המפגינים, ישיבת בכי של ח״כים ושרים הדורשים להעביר חוק שימנע להפגין מול בתיהם, וכאמור מכתב ״אני מאשים״ של שר החינוך קיש לועד ראשי האוניברסיטאות (ור״ה) ולנשיא אוניברסיטת ת״א)

למכתב כולו← לחצו

ולתגובת  פרופ׳ אוריאל פורת, נשיא אוניברסיטת ת״א:

קיבלתי בתדהמה את מכתבך המופנה ליו”ר ור”ה ואלי באופן אישי. לפני שאתייחס לאירוע שהתקיים באוניברסיטת תל אביב לפני יומיים, הרשה לי להתייחס במילים אחדות להאשמותיך הכלליות יותר, וזאת בהמשך למכתב ור”ה שיצא אליך לפני שעה קלה, ואשר אף אני חתום עליו.

מעולם לא היתה השתקה או סתימת פיות, לא באוניברסיטת תל אביב, ולא באף אוניברסיטה אחרת. בכל האוניברסיטאות בישראל יש מקום לכל דעה, של ימין ושל שמאל. חופש הדעה, חופש המחשבה והחופש האקדמי, הם נשמת אפינו. בלעדיהם, לא היתה האקדמיה הישראלית מגיעה להישגים הכבירים אליהם הגיעה, הישגים אשר תרמו כה הרבה לחוסנה הכלכלי, הבטחוני והרוחני של מדינת ישראל.

אתה לעומת זאת, אדוני השר, מיום הכנסך לתפקידך כשר החינוך, נוקט פעולות שונות שמטרתן האחת והיחידה היא פגיעה בחופש האקדמי של האוניברסיטאות. אתה עושה זאת כי אתה מבין ויודע שבישראל, כמו בכל מדינה דמוקרטית, מן האוניברסיטאות יוצאות ביקורות נוקבות על הממשלה. את זה ברצונך למנוע. מכתב ור”ה מפרטאת הדברים ולא אחזור עליהם כאן.


אשר להאשמותיך המתייחסות לאירוע חה”כ רוטמן: חה”כ רוטמן הוזמן להשתתף בפאנל על ידי שני
תאים של אגודת הסטודנטים שלנו. על אף שחבר כנסת זה קנה לו שם של “המשתיק הלאומי”, לא הססנו לרגע ואישרנו את הזמנתו לקמפוס. יתרה מזו, נערכנו בכוחות מתוגברים, כי ידענו שעלולה להיות מחאה משמעותית כנגד אדם שמסמל יותר מכל אחד אחר את המהפכה החוקתית, לא רק בתוכנה, אלא גם בסגנון האלים של קידומה.

האירוע אכן הפך קשה לשליטה. הדיווחים על אלימות מחוץ לאולם הדיון אליו הוזמן חה”כ רוטמן באו משני הצדדים ואנחנו בודקים אותם. אני יודע מכלי ראשון, כי שני חברי סגל שלנו נפצעו עקב פעילות אגרסיבית של המאבטחים. חשוב להדגיש כי מחאה כנגדו של חה”כ רוטמן היא לגיטימית לחלוטין, ובאה מצד כאלו שרואים בו סכנה קשה ומוחשית לדמוקרטיה הישראלית. למען הסר ספק אומר את המובן מאליו: אני וחברי מגנים בכל לשון אלימות מכל סוג, זאת להבדיל ממחאה לגיטימית.


צר היה לי שהמחאות באולם בו התקיים הדיון, לא אפשרו לחה”כ רוטמן להשלים את דבריו. זאת, לא בגלל שאני חס עליו – לחה”כ רוטמן יש הזדמנויות להשמיע את דעותיו יותר מכל אדם אחר, והוא עושה זאת לא אחת תוך השתקתם של אחרים – אלא מפאת הכבוד שאני וחברי רוחשים לתלמידים שלנו אשר הזמינו אותו, ואשר היו מעוניינים לשמוע את דבריו.

אני תמה עליך אדוני השר, כיצד מאירוע בודד, שאינו מעיד על כלום, אתה יוצא בהתקפה שלוחת רסן על האקדמיה כולה.

(למכתב עצמו – הכנסו)

״אתם שהובלתם לאובדן דרך, פועלכם מאיים על קיומה של מדינת ישראל, אותה אתם נחושים לחרב״ – בהמשך לתגובת נשיא אוניברסיטת ת״א, הגיע מכתב נוסף לשר קיש, והפעם מפרופ׳ איתן דומאני ממכון ויצמן ו״ללא שום ברכה״:

פרופ׳ איתן דומאני, מכון ויצמן

2 תגובות

 1. At last, two voices expressing in the right language and tone their disgust of the worse ever minister of (no) education hypocrytical stance concerning the protests against Rotman. Well-done, and to be learned by all those who seek
  moderation and politeness when communicating with bullies

 2. איתן דומאני הוא פרופסור?!
  נשמע כמו תגרן בשוק.
  400 מילים במכתב שכולו בשפה אלימה ושום טיעון או תשובה, מדוע סתמו את פיו של רוטמן.
  לטענתו גם לחופש הביטוי יש גבול ולמי שמנסה להחריב את ביתו אין חופש ביטוי!
  מעניין אבל פיסקה אחת לפני הוא מסתדר עם דגלי אשף/פלסטין/חמאס שמונפים באוניברסיטה,
  מעניין מה הדגל מסמל… בטח מסמל שוויון לכולם ללא הבדל דת גזע ומין, אבל וודאי שהדגל לא מסמל להחריב את ביתו.
  השמאל לא גומר להפתיע רמות הטימטום עברו מזמן מזוכיסטיות שלקוחה ישר ממהגדרה במילון,
  שמח מאוד שלא עשיתי פרופסורה לכו תדעו לאן כמה הייתי שונא את עצמי ואת העם שלי.
  עכשיו אעבור לשפתו של ה”פרופסור”
  בחייאת עורכים יקרים זה מה מצאתם להעלות לאתר פשוט פאדיחה אתם נראים כמו חמומי מח עצבניים שחושבים במקום מהקופסא למעלה ליד הפדחת – מהבוהן של הרגל.
  לסיום: כל זה רק על שורה קטנה מהצעקות של ה”פרופסור”
  זה בלי לגעת ב”פרופסור” ראש האוניברסיטה המהולל שלא נופל מרמתו
  פשוט אין לי זמן להתייחס לרמת טיעון כיתה א וגזענות ועליונות שנושבת
  יאלה אני רץ לעשות מצווה כלשהי!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן