חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אחרי שהשתלטנו על הצבא נשתלט גם על המל״ג

״אחרי שתלמדו באונו, תוכלו להשתלט גם על ביהמ״ש העליון״ – הבטחה הפרסומית של מכללת אונו לפני 4 שנים, האם היה זה קדימון לשלב נוסף בהפיכה המשטרית עפ״י הפרוטוקול ההונגרי והפולני – השתלטות על האקדמיה? לא נדע.
אבל בואו נראה את שיטת קיש למשימה הזו על פי חזון פורום קהלת:

  1. מינוי האיש שלנו כסגן ראש המועצה להשכלה גבוהה (המל״ג) – פרופ׳ דוד שוורץ מהמכללה הפרטית אונו
  2. לחץ על חברי הוועדה להצביע בעד המינוי
  3. הפצת ספינים שוועד ראשי האוניברסיטאות הסיר התנגדותו למינוי

כאמור זה היה קמפיין גיוס סטודנטים למכללת אונו לפני 4 שנים בדיוק (אפריל 2019), שגרר מחאות רבות, והיום שר החינוך קיש מקדם את מועמדו מהמכללה הפרטית  אונו לתפקיד מפתח בראשות המל״ג.

אז מעבר לפרפראות הפרסום (אולי סתם קריאטיב כושל שלא מעיד על כלום) בואו נדבר על הסכנות שבמינוי הזה:

  1. מימוש תוכנית קהלת לעידוד הקמת מכללות פרטיות

אישור מינויו של פרופ׳ דודי שוורץ, חבר סגל במכללה הפרטית הקריה האקדמית קרית אונו, לתפקיד סגן יו״ר המועצה להשכלה גבוהה (המל״ג), הוא סנונית ראשונה להפיכה באקדמיה, והיא בעייתית לפחות משתי סיבות (יש עוד). ראשית, סבירות גבוהה שזה יתחיל את מימוש תכנית קהלת לעידוד הקמת מכללות פרטיות, מה שיגרום לכך שסטודנטים יצטרכו לשלם עשרות אלפי שקלים על שכר הלימוד, (בלי הקפדה על איכות), ויפחית בצורה משמעותית את תקציבי הממשלה להשכלה הגבוהה. אפשר רק לדמיין את הפגיעה במחקר שתבוא עם זה. 

מתוך מסמך העמדה של קהלת ״אסדרת פעילותם של מוסדות להשכלה גבוהה שאינם מתוקצבים״: ״הקמת אוניברסיטאות ומכללות לא מתוקצבות היא אינטרס של המדינה, שהרי ככל שסטודנטים רבים יותר ילמדו במוסדות אלו, יפחת התקצוב הציבורי של מערכת ההשכלה הגבוהה, והדבר יביא לידי הגברת התחרות החופשית״

  2. מכללת אונו דוגלת בהפרדה מגדרית מלאה באקדמיה

קרית אונו דוגלת באפליה תעסוקתית של מרצות, שאינן מורשות ללמד בכיתות הגברים. לא רק אין לדבר הזה הצדקה הלכתית אלא להרבה גברים חרדים אין בעיה ללמוד מנשים.
מכללת קרית אונו היתה המכללה היחידה שהצטרפה לעתירה של פורום קהלת לטובת הפרדה מגדרית מלאה במובסדות להשכלה גבוהה. הנשיא של אונו בעת הגשת העתירה היה פרופסור שוורץ. דבר נוסף, כמובן, המינוי של שוורץ בא על חשבון מינויה של פרופסור עידית תשובה מהעברית חוקרת בעלת שם, רצינית ומחוייבת. עוד אישה פחות… בקיצור, זאת סכנה ברורה למערכת ההשכלה הגבוהה

  3. נציג קהלת במל״ג

מדובר במינוי חסר תקדים של נציג מכללות פרטיות שיהיה אמון על אוניברסיטאות מחקר ציבוריות. רקורד הפעילות והתבטאויות של המועמד מראים חתירה כנגד רגולציה, מכל סוג, גם במחיר פגיעה ודאית וכואבת באיכות ומצויינות אקדמית. הוא דיבר בעבר בזכות פתיחת כמה שיותר מוסדות פרטיים, לאפשר לכל מכללה פרטית לקרוא לעצמה אוניברסיטה, למנוע מהמל״ג לאסור על פתיחת אוניברסיטאות חדשות מטעמי תכנון, לאפשר לכל מכללה פרטית לחלק תארים גם ללא אישור המל״ג. כולל פרופסורה. הפעולות הללו יובילו לייבוש תקציבי מאוניברסיטאות המחקר, זילות בתואר אקדמי, גם ראשון וגם פרופ׳, ועוד. בנוסף קיים חשש לפוליטיזציה של תוכניות לימוד, סגירת מחלקות וקורסים שלא מתאימים למסרים של הממשלה.

כל אלו גרמו לכך שוועד ראשי האוניברסיטאות הוציא הבוקר מכתב התנגדות חריג לשר קיש לאחר הפצת ספינים מלשכת השר שכביכול הם הורידו את התנגדותם למינוי:

כפי שדיווחנו אתמול, היום תתקיים הפגנה מול המל״ג בירושלים

תגובה אחת

  1. משןגעים, רדו מהגג (יגאל הורוביץ).
    אתם שולטים בכל עמדת הש9עה שאין צורך בבחירה הכוללת הצבעה של ה”בבונים”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן