חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עוד שלב בהפיכה המשטרית מתוכנן לעבור מחר עם מינוי סגן ראש המל״ג

גבע קרא עוז

זה קורה מהר וזה קורה מחר – הבחירות לסגן ראש המל”ג שתוצאותיהן יכולות לשנות את אופי ההשכלה הגבוהה בישראל עפ״י חזון פורום קהלת. מטה המאבק של האקדמיה קורא לכולם ללחוץ על חברי הוועדה הבוחרת כדי למנוע פוליטיזציה של האקדמיה בישראל, ולהצטרף להפגנה מחר יום שלישי 2.5.23 בשעה 13:30 מול המל״ג בירושלים

מחר 2.5.23 ייערכו בחירות לתפקיד החשוב של סגנ/ית ראש המועצה להשכלה גבוהה –  שומרת הסף של ההשכלה הגבוהה בישראל. לקראת הבחירות, זה אגב, בהמשך לתוכניתו של השר קיש להכניס למל״ג כנציג האוניברסיטאות את פרופ׳ גדעון ספיר מבר אילן שהוא ממייסדי פורום קהלת.
מטה המאבק באוניברסיטת תל אביב מביע חשש, שהממשלה שואפת להשתמש בבחירות כמנוף לפוליטיזציה של האקדמיה. זאת, באמצעות מינוי לתפקיד של נציג ממכללה פרטית, שלא תמיד מקפידה על רמה אקדמית גבוהה. במטה חוששים שהממשלה, בהתאם לרעיונות של פורום קהלת, רוצה לבצע הפרטה של מערכת ההשכלה הגבוהה, כדי לפגוע במעמד העצמאי שלה, להכניס יותר ויותר שיקולים כלכליים למערכת, ובכך לצמצם את הדמוקרטיה בישראל, שמבוססת בין השאר על מחשבה עצמאית וחופשית.

פרופ’ איתי אטר, שפעיל במאבק נגד ההפיכה המשטרית, מסביר: “בחירה בנציג של מכללה פרטית לתפקיד שומר הסף של האיכות האקדמית מעלה חשש שמדובר בצעד ראשון לפוליטיזציה של המערכת האקדמית בישראל ופגיעה בעצמאותה, בחופש האקדמי ובמצוינות האקדמית, שאחריתם אחת: דרדור דרסטי בהישגיה ובמעמדה. כפי שאמר חתן פרס נובל, פרופ’ אהרן צ’חנובר: ‘אקדמיה זה הייטק, אקדמיה זה כיפת ברזל, אקדמיה זה ספרות ותרבות’.”

פרופ׳ איתי אטר. צילום מיכה לובטון

לדברי אטר: “בהינתן שסגנית יו״ר המל״ג כיום, פרופ׳ עידית תשובה, היא מצוינת, הסיבה להחלפה היא פוליטית ומייצגת את המהלכים של הממשלה. יוזמות החקיקה של הקואליציה והצעות של פורום קהלת לאסדרה של מוסדות לא מתוקצבים ושלילת תקציבים ממוסדות ההשכלה הגבוהה הציבוריים, מעלים חשש כבד שפניה של הממשלה ל׳רפורמה׳ נוספת, הפעם באקדמיה”.

חשוב להזכיר שעל פי הפרוטוקול ההונגרי, זהו בדיוק אחד מ-6 השלבים של ההפיכה המשטרית: פירוק השירות הציבורי, נטרול מערכת המשפט, השתלטות על השידור הציבורי, פירוק המשטרה והקמת מליציות פרטיות, שינוי כללי הבחירות, והשתלטות על האקדמיה

ומה אפשר לעשות?

“ההצבעה מחר ודי צמודה וניתן עדיין לחסום את הממשלה. אנחנו מציעים להפעיל לחץ במוסדות, בתקשורת ועל נציגים מסוימים. אנו מצפים שחברות וחברי המל״ג לא יעמדו מנגד לנוכח מגמה זו. אנו בוודאי שלא נעמוד מנגד, שכן חוסנה ועצמאותה של מערכת ההשכלה הגבוהה חשובים לקיומה ושגשוגה של מדינת ישראל.

ואלו חברות וחברי המל”ג שישתתפו בבחירה. מכירים אותם.ן? פנו והשפיעו. הבחירות הן חשאיות, צמודות וכל קול הוא קריטי:”

פרופ’ עידית תשובה (אונ’ עברית)

פרופ’ יוסי מקורי (אונ’ תל אביב, מכללת תל חי)

פרופ’ ג’האד אלסאנע (אונ’ בן גוריון)

פרופ’ אבי בסר (מכללת הדסה)

ד”ר אופיר העברי (מכון הרצל)

פרופ’ רבקה ודמני שאומן (אונ’ אריאל)

מר משה ויגדור (מנכ”ל קרן מנדל)

גב’ אלמז זרו (חברת מועצת לוד)

פרופ’ ליה לאור (מכללת לוינסקי לחנוך)

פרופ’ שולמית לבנברג (הטכניון)

פרופ’ אסף מידני (המכללת האקדמית תל אביב יפו)

מר תום נדיל (התאחדות הסטודנטים הארצית)

פרופ’ פואד פריס (אונ’ חיפה)

מר רועי פולקמן (לשעבר יו”ר סיעת כולנו בכנסת)

מר אלחנן פלהיימר (יו”ר התאחדות הסטודנטים)

פרופ’ רונן קריטנשטיין (אונ’ רייכמן)

פרופ’ יוסי רוזנוקס (אונ’ תל אביב)

פרופ’ איריס שגריר (אונ’ פתוחה)

פרופ’ שוש שהרבני (מכללת עמק יזרעאל)

יואב קיש (שר החינוך)”

האקדמיה בסכנה!
אומרים לא להפרטת ההשכלה הגבוהה!

מחר ינסה שר החינוך יואב קיש להחליף את הסגנית המצויינת של יו״ר המל״ג כיום, פרופ׳ עידית תשובה, באיש אמונו הצפוי להוביל מהלכי הפרטה ופרוק של האקדמיה על פי הפרוטוקול ההונגרי.

המינוי הצפוי במל״ג חייב להיעצר!

ניפגש מחר להפגנה מול מל״ג. ז׳בוטינסקי 43 (צמוד לאקדמיה) בשעה 13:30 על מנת לקבל את החברים בזמן הגעתם.

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן