חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

– הפנים שמאחורי המאבק –

המפגינה המסורה שמתעדת – וזוכה בפרסים על צילומי המאבק

שם: מאיה הד


גיל: 37


מקום מגורים: רמת גן


מצב משפחתי: רווקה


עיסוק מקצועי: צלמת דוקומנטרית וקולנוענית


מראיין: גבע קרא עוז

מאיה הד

מתי הצטרפת להפגנות נגד ההפיכה המשטרית?

“השתתפתי בהפגנה הראשונה נגד ההפיכה המשטרית, שנערכה  בכיכר הבימה בינואר 2023 לאחר נאומו של יריב לוין. מאז ואילך אני משתתפת בקביעות בהפגנות”.

באלו הפגנות ואירועים את נוהגת להשתתף?

“אני הולכת לכל הפגנה ואירוע שיבוש שביכולתי להשתתף בהם. במהלך השבוע חשוב לי ללכת להפגנות בעיר מגוריי, בסופי שבוע הפגנתי בדרך כלל בקפלן ובחודש האחרון אני מפגינה באור־עקיבא. 

ֿערב לפני שהעבירו את חוק עילת הסבירות בכנסת ישנתי בגן סאקר, זו היתה חוויה חזקה ומרגשת”. 

מה מניע אותך להיות פעילה במאבק?

“תמיד הייתי פעילה חברתית, כך שלהיות פעילה נגד ההפיכה המשטרית זה טבעי לגמרי לאזרחית מודאגת כמוני. מה שמייחד מבחינתי את המאבק הזה הוא, שנוסף על תחושת הצדק המאפיינת כל מאבק חברתי, במקרה הזה אני מונעת גם מאינסטינקט של הישרדות ומתחושת חובה להיות פעילה ולהתנגד בכל מצב. תחושת החובה מתחזקת גם מהיותי צלמת דוקומנטרית, שחווה את מה שמתרחש בפניה ויודעת שמדובר באירוע היסטורי שנחוץ  לתעד אותו”. 

מה לדעתך הן מטרות המאבק – אלו הישגים את חושבת שהוא צריך להשיג, בטווח הקצר ובטווח הארוך?

“בטווח הקצר מטרות המאבק הן לעצור את ההפיכה המשטרית ולהפסיק את הטירוף של הממשלה הנוכחית בניצוחה של כנופיית קהלת, שהצליחה להשריש את עצמה בכל כך הרבה מוסדות בחברה הישראלית.

בטווח הארוך המטרות הן להפיל את הממשלה ולדאוג שתהיה חוקה ושישראל לא תהפוך לאיראן”.

איך את מרגישה שהמצב הפוליטי והמאבק משפיעים על חייך האישיים?

“המאבק משפיע על החיים האישיים בכך שהוא כבר חלק בלתי נפרד מחיי היום־יום. 

בחרתי את השם לפרויקט הצילומים שלי Israel 2023: Our Year of Chaos, Resistance & Outrage משום שהוא ביטא את התחושות שלי ושל רבים אחרים: כעס, זעם והתנגדות. עם זאת אני מאמינה, שככל שהממשלה הנוכחית תעשה דברים נוראיים זה רק יעזור לנו. ההתנהלות של הממשלה גורמת לנו להתקומם ולהתנגד ביתר נחישות. לדוגמה, מעצר (לעיתים ברוטלי) של חברים שלי, צעירים ומבוגרים זכים וטהורים; מעצר חברי מחאה במטרה להטיל עליהם אימה ולפגוע בהפגנות; לקיחת נשק אישי ממפגינים גיבורי ישראל בהוראה של שר עבריין, שבחוצפתו מעמיק את הפילוג ומצפייה בהתנהלותו ניווכח כי מלחמת גוג ומגוג היא מטרתו הנסתרת. כל מעשי הנבלה האלה מעצימים את תחושות הזעם ומגבירים את הצורך והמוטיבציה להתנגד לעוול”.

תוכלי לשתף ברגע מיוחד ויוצא דופן במאבק, שנחרת בך?

רגע מיוחד עבורי היה הרגע שבו זכיתי במדליית זהב בעבור פרוייקט צילומים שלי בפריז; הרגשתי  שאני  חולקת את הזכייה עם כל המפגינים, שבמשך עשרת החודשים האחרונים נלחמים בהפיכה המשטרית בארץ ובעולם.

הפרויקט זכה במדליית זהב בתחרות הצילום הצרפתית והיוקרתית PX3 – Prix de la Photographie, Paris 2023 בקטגוריית עיתונאות/פוליטי.
בנוסף, הפרויקט זכה במקום שני בתחרות הצילום הבינלאומית בניו-יורק  IPA- International Photography Awards 2023  בקטגוריית עיתונאות/פוליטי.

מיד לאחר הזכייה בפריז הוזמנתי להציג את התערוכה באור עקיבא; לנאום שם ולשתף את המשתתפים במחשבות ליבי. זו היתה חוויה נפלאה ומרגשת. ההפגנה שלהם משלבת בין התנגדות להפיכה המשטרית ובין החשיבות של תוכן תרבותי לחיים ראויים ומלאים. אני עוקבת אחרי ההפגנה של אור עקיבא מאז שנולדה. המפגינים שם היו צריכים להתמודד עם הרבה אלימות ומכשולים ואני גאה שזכיתי להיות חלק מההיסטוריה שלהם. למי שלא מכיר את הסיפור שלהם, קבוצת המאבק של ‘לוחמי כיפור 1973’ אימצה אותם בתור נקודה קבועה שלהם. האכפתיות והאחווה ששוררות ביניהם מרגשות ומהוות המחשה של  ארץ ישראל היפה. התערוכה מוצגת השבוע בפעם השלישית באור עקיבא ובהמשך תנדוד לנקודות הפגנה נוספות בארץ ובעולם”.

צילומים: מאיה הד

תגובה אחת

  1. מאיה היקרה!
    ראיון חזק, ברור , מעביר את המסר
    ורואים שבא מהלב.
    התמונות מאד יפות אבל עם זאת בעלות עוצמה !
    אוהבת מירי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן