חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לא רק הורדת דירוג האשראי אלא גם תחזית שלילית – לראשונה אי פעם

מודי׳ס הודיעו על הורדת דירוג האשראי של ישראל ועל הנפקת תחזית שלילית, אבל שימו לב כמה פעמים הדו״ח חוזר על ״החלשת הרשות המחוקקת״, על ״עלייה בסיכונים החברתיים״, על הבעיתיות של הממשלה הנוכחית לנהל את אירוע היום שאחרי. או במילים אחרות – ההפיכה המשטרית מבצבצת בכל מילה שבדו״ח.

אדריאן פילוט, הכתב הכלכלי של כלכליסט מסביר את הדו״ח ומשמעויותיו בשרשור בטוויטר:

מודי’ס הודיעה כי היא לא רק שמורידה את דירוג האשראי של מדינת ישראל לרמה של A2 (מרמה של A1) אלא שהיא מנפיקה גם תחזית “שלילית”. המשמעות היא כי היא שוקלת להוריד שוב את הדירוג בטווח הקצר בינוני (בין שנה לשנה וחצי).

זו הפעם הראשונה EVER שסוכנות דירוג מורידה לנו דירוג

“השלכותיו הרוחביות של העימות הנוכחי עם החמאס, הן במהלכו והן לאחר סיומו, מעלים באופן מהותי את הסיכונים הפוליטיים במדינת ישראל, מחלישים את הרשות המחוקקת והמבצעת ופוגעים בחוסנה הפיסקלי של המדינה בעתיד הנראה לעין”. כלומר, שם הדגש היא על היבטים פוליטיים, כלכליים וחברתיים.


במודיס מבהירים כי גם אם הלחימה בעזה תרד בעצימותה ואף תיעצר, “אין כרגע הסכם לסיומו של העימות או הסכם על תכניות ארוכת טווח לשיקום וחיזוק ביטחונה של מדינת ישראל” ומכאן ברור כי מודיס מטילה ספק על יכולתה של ההנהגה הנוכחית לנהל את אירוע ההתאוששות ו”היום שאחרי”.

עוד כותבים כי “סביבת הביטחון הירודה מרמזת על עלייה בסיכונים החברתיים וכן מאותתת על חולשתם של הרשות המחוקקת (כנסת) והמבצעת (ממשלה) למול ההערכות הקודמות”.

עוד מהדוח החמור: “במקביל, מצבה הפיסקלי של המדינה מתדרדר ומגמת הירידה ביחס החוב לתוצר התהפכה. החברה צופה כי נטל החוב יהיה גבוה באופן מהותי מהתחזיות שהיו טרם העימות”. כלומר, באופן מובהק וברור, במודיס לא קנו את נרטיב סמוטריץ’ ונתניהו כי תקציבי 2023 ו-2024 המעודכנים הם אחראים.

אסור להתבלבל: העובדה שהורדת דירוג אשראי כבר תומחרה על ידי השווקים באמצעות שער חליפין, הספרד מול אגח אמריקאיות ובעיקר על ה-CDS לא אומר שלדבר הזה אל תהינה השלכות פיננסיות מרחיות לכת. אל תשלו את עצמם: ההשלכות תהינה מרחיקות לכת בכל מיני מישורים. מההייטק ועד הריביות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן