חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מילכוד 23 של נתניהו והתשובה שמתחת לאלונקה / ערן עציון

נתניהו בלחץ. הוא ב”מלכוד 23″. לפניו חודש מאי קשה במיוחד – הוא חייב להעביר תקציב, תחת עינן הפקוחה של חברות דרוג האשראי, של הממשל האמריקאי ושל כלל המשקיפים הבינלאומיים על ישראל, שרובם כבר הבינו – נתניהו #לא_כשיר, לא שוקל שיקולים רציונליים אלא פרסונליים ומוקצנים, ולא ראוי לשמץ אמון.

הוא חייב גם להעביר את חוק ההשתמטות, תחת עינן הפקוחה, ושוטם המונף, של החרדים. וברור שכל חוק שהחרדים יאשרו – ייפסל בבג”צ. לכן דורשים ממנו החרדים לממש את התחיבותו ולהעביר פסקת התגברות ייעודית במסגרת אותו חוק, ש”תחסן” אותו, כביכול, מפסילה ע”י בג”צ. אלא שגם את הניסיון הנואל הזה בג”צ צפוי לפסול. בנוסף הוא צריך לנהל את ערוץ ה”הידברות” הפיקטיבי, באופן שאו יפיל את גנץ בפח, או יאפשר לו לטעון ש”ניסיתי הכל, אבל הצד השני דחה את ידי המושטת לשלום”.

ואת כל זה הוא מנהל תחת הלחץ העצום של המחאה הדמוקרטית הגדולה בהיסטוריה, ותחת הבנה ברורה שאם יעביר את חוקי ההפיכה, אפילו רק אחד מהם – הוא מפעיל שרשרת ניפוץ שתפגע אנושות בחיל האוויר, בשירותי המודיעין והסייבר, בצה”ל כולו, ובליבת הבטחון הלאומי. מהלך שבתורו יעצים מאוד הן את המחאה הציבורית, הן את הלחצים האמריקניים, ויצור משבר כלכלי מיידי. זה מלכוד 23 של נתניהו.

וכן, גם בתוך הליכוד יש גורמים, פחדנים, מקורנפים, עלובים ונרפים, אבל שגם להם ברורה התמונה הזו. עובדה שבסיבוב הראשון נתניהו החליט לא לקדם את חוקי ההפיכה, מחשש *שאין לו רוב בכנסת*. האם הפעם יהיה לו רוב? ברור שהוא חושש עוד יותר, לא פחות, מאשר לפני חודש. הסיסמוגרף הפוליטי הרגיש של אריה דרעי זיהה את זה מזמן, ונסוג חצי צעד אחורה, בוחן את האופציות שלו מחדש.

אז מה עושה נתניהו בצר לו? כמו תמיד, פונה לחוליות החלשות בצד השני, בניסיון להעביר אותן לצד שלו. אנטר בני גנץ. זה הרקע לספין השקוף, הפתטי, של הבוקר: “הליכוד טוען שאי אפשר להגיע להבנות עם יש עתיד, אלא רק עם גנץ”.

יש לנתניהו מקסימום 4 שבועות להיחלץ ממלכוד 23 שאליו קלע את עצמו, ואת המדינה כולה. אבל בכל תרחיש, את הנעשה אין להשיב. מה שנחשף לא ניתן להסתרה או הינדוס תודעתי – נתניהו וממשלתו איבדו את היכולת, את הלגיטימציה ואת המנדט להוביל את ישראל. כל יום, כל שבוע, כל חודש שהוא וממשלתו ממשיכים להסתבך בנפתולי העיוועים של ההפיכה המשטרית ושל שלל חוקי הביזה המושחתים, רק מגדיל את הנזק הנורא שכבר גרמו לבטחון הלאומי, לחוסן הלאומי, לכלכלה ולחברה. ישראל חייבת להיחלץ ממלכוד 23, ולצאת לדרך חדשה ולתיקון עמוק.


ערן עציון לשעבר סגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד רה״מ, וראש התכנון המדיני במשרד החוץ


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן