חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

נתניהו וקיש מפרקים את מערכת החינוך ומפוררים את החברה הישראלית

אין דרך אחרת להגיד את זה: בשביל לרצות את המפלגות החרדיות – ממשלת ישראל החליטה לפרק את מערכת החינוך הממלכתית-ציבורית. היא מוכרת לנו “ביחד ננצח”, אבל מפרקת ומפוררת את החברה הישראלית.

משמר החינוך


שר החינוך יואב קיש מקדם תקנות חדשות שיאפשרו להגדיל את תוספות התקציב לבתי הספר הפרטיים, לאפשר את הקמתם של בתי ספר חדשים וכן להצמיד את שכרם של המורים במוסדות אלה לזה של עובדי המדינה בחינוך הממלכתי-ציבורי. 
 
המהלך נועד בראש ובראשונה להגדיל את התקציב של רשתות החינוך החרדיות המזוהות עם יהדות התורה ועם ש”ס — החינוך העצמאי ומעיין החינוך התורני, בהן כמעט לא מלמדים ליב”ה, מפלים תלמידים בגלוי, מפרים את זכויותיהם של העובדים וכמעט לא עומדים בסטנדרטים נאותים של פיקוח על הכספים המוזרמים לידיהן. 
אבל לא מדובר רק בדוגמה נוספת למסע הביזה שמובילה הממשלה כדי להעביר כספים לידי הסקטורים מועדפים בשעת מלחמה. המשמעות הרחבה של התקנות החדשות היא הגדלת תקציב החינוך המוכר שאינו רשמי (מוכש”ר) כולו, כלומר עידוד החינוך פרטי על פני החינוך הממלכתי-ציבורי. 

במילים אחרות – בשביל להכשיר את השוחד הפוליטי למפלגות החרדיות, הממשלה מתכננת להפחית את האטרקטיביות של החינוך הממלכתי-ציבורי, להגדיל את היתרון של בתי ספר פרטיים ולהרחיב עוד יותר את הפערים החברתיים. 

הממשלה תחזק את בתי הספר שמסננים את התלמידים המתקבלים לשורותיהם, גובים תשלומי הורים מופרזים ומשרתים בעיקר את האוכלוסיות העשירות שיכולות לאפשר לעצמן חינוך פרטי ייהנו מתקציבים מוגדלים על חשבון כספי הציבור – בזמן שתלמידי החינוך הממלכתי ישתרכו מאחור. כל זה קורה בזמן שאותה ממשלה מקדמת קיצוצים בתקציב החינוך, שיפגעו בעיקר במערכת החינוך הממלכתית-ציבורית.
 בשלב הבא – כל אחד שירצה לפתוח בית ספר פרטי יוכל לקבל תקציב מוגדל מהמדינה. במקום לחזק את החינוך הממלכתי-ציבורי שמשרת את כלל הציבור – רק מנחיתים עליו מכה נוספת. במקום לחזק את החינוך הממלכתי-חרדי שמאפשר השתלבות אמיתי של התלמידים החרדים בחברה הישראלית – פוגעים ביתרון שממנו הוא נהנה כיום, ומעניקים לחינוך החרדי הפרטי תוספות שרק ילכו ויגדלו עם השנים. 
מערכת החינוך הציבורית היא המערכת שדרכה מדינה מייצרת זהות משותפת, סיפור משותף ושוויון הזדמנויות. כאשר הממשלה מפריטה את מערכת החינוך הציבורית ובשם האינטרסים הפוליטיים הצרים שלה מממנת רשתות חינוך פרטיות, ועוד בלי לדרוש מהן דרישות בסיסיות, הממשלה בעצם מפוררת ומרסקת במו ידיה את החברה הישראלית. היא מעודדת הפרדה ופערים בין אוכלוסיות, מקטינה את המשותף ביניהן ויוצאת שסעים בניהן.
במקום לחנך ולייצר שותפות. במקום לחפש את המאחד בין חלקי החברה, הממשלה מפוררת את החברה לשברי שברים והכל למען אתנן פוליטי והישרדות קואליציונית רגעית. 
במקום שביחד נלמד, ביחד נחנך את ילדינו וביחד ננצח, יואב קיש והמפלגות החרדיות מציעים לנו שכל אחד ידאג לעצמו וילחם בשכנו. אסור לשתוק בזמן שהממשלה מכריזה מלחמה נגד החינוך הממלכתי והציבורי של כולנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן