חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

יריב לוין, ישראל עוד תהיה פולין

בצל האסון הנוראי, והמחדל שאפשר את הטבח המחריד של החמאס, הגיעו חדשות שבימים אחרים – היו יכולות לעורר שמחה בלב. בפולין, לאחר שנים ארוכות של שלטון של מפלגה ששמה לעצמה למטרה לחסל את הדמוקרטיה במדינה, זכתה האופוזיציה, בניגוד לכל ההערכות המוקדמות, בבחירות, וצפויה להקים ממשלה חדשה.

מי שהשתתף בהפגנות נגד ההפיכה הדיקטטורית בישראל, זכה, סביר להניח, לשמוע את הסיסמא “יריב לוין, פה זה לא פולין”. הסיסמא נולדה כאשר אנשים רבים בישראל הבינו שלוין/רוטמן/ביבי, צועדים בנתיב מוכר – שפילסו להם בהונגריה, ובפולין. נתיב שראשיתו ניצחון בבחירות, והמשכו בניסיון מהיר וקיצוני לפגוע בדמוקרטיה, בעיקר דרך חיסול עצמאותה של מערכת המשפט. ובהמשך – חקיקה שפוגעת בזכויות האדם (בפולין, לדוגמה, בתחום ההפלות).

ישראל, בניגוד לפולין, אינה באיחוד האירופי, וההגנות שיש לדמוקרטיה בישראל, מעטות הרבה יותר. כפי שראינו, לצערנו, גם הסיכונים הביטחוניים שישראל עומדת מולם, שגורמים להחלשת המוסדות (צבא, משטרה, מערכת משפט, תקשורת חופשית), גורמים לסכנות דרמטיות שמאיימות, פשוטו כמשמעו, על עצם האפשרות של תושבי המדינה להישאר בחיים.

כמה וכמה ממובילי המחאה בישראל, למדו את הלקח הפולני. גם שם היו הפגנות ענק, שנחלשו עם הזמן, ואפשרו לממשלה הפולנית לנגוס בדמוקרטיה בשיטת הסלמי. שופטים פולנים ואנשים שהיו מעורבים במאבק שם, ייעצו לישראלים, ולימדו אותם שאסור לוותר, על שום דבר, בוודאי לא בתחום המשפטי.

בפולין, מנגד, שאבו עידוד רב מההפגנות בישראל. ממש באחרונה נערכה בה הפגנת ענק, של כמיליון איש, ובה נראו דגלי ישראל.

ובבחירות הנוכחיות, למרות שלל תרגילים וניסיונות של הממשלה לפגוע בהליך (למשל באמצעות שילוב של משאלי עם מוטים), הפולנים הראו שהם למדו את הלקח. הצעירים נהרו לקלפיות, אחוז ההצבעה שבר שיאים, ושילוב של 3 מפלגות: מרכז-ימין, מרכז, ושמאל – קיבל רוב בפרלמנט, שייאפשר להקים ממשלה, לשמור על הדמוקרטיה, להתקרב לאיחוד האירופי, ובתקווה, לעודד גם אותנו כאן בישראל, בימים הקשים האלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן