חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הפולנים מזהירים: גם אצלנו היתה הפוגה בחקיקה, אל תחכו!

כזכור לכולנו אנחנו עכשיו בעיצומם של ימי הידברות. הקפאת המאבק. הוכרז על כך אחרי שמאות אלפים יצאו באופן ספונטני לרחובות, ואחרי השביתה הגדולה למחרת, בשל פיטורי שר הביטחון גלנט על שהעז להביע את דאגתו מהסכנה הבטחונית הטמונה בחקיקת הדיקטטורה.

משפטנים פולנים ממהרים להזהיר אותנו: “נתניהו אומר לכם שהוא מקפיא את המצב כדי לחשוב עליו מחדש, אבל נראה שמה שהוא רוצה באמת זה להרגיע את השטח, להחזיר את המפגינים הביתה, ואחרי כמה שבועות או חודשים לאשר את החוקים האלה

ושימו לב איך זה עבד בפולין: 2017, בעיצומה של חופשת הקיץ, ניסתה ממשלת פולין, בראשות מפלגת הימין השמרנית “חוק וצדק”, להעביר חוקים שאיימו לפגוע קשות במערכת המשפט, אך הוצגו לציבור כרפורמה חיונית לתיקון ליקויים בה.

“החוקים האלה כללו ניסיון לפטר את כל שופטי בית המשפט העליון, להסמיך את שר המשפטים להחליט מי ראוי להישאר בתפקיד ומי לא, ולהשתלט על הגוף המקביל לוועדה לבחירת שופטים בישראל”, מסביר עו״ד מיכל וברקייביץ׳ ממובילי מאבק המשפטנים נגד ממשלת פולין.

“ממש כמו שקרה לאחרונה אצלכם בישראל, גם אצלנו היו מחאות ענק במאות יישובים — לא רק בערים הגדולות כמו ורשה, גדנסק ופוזנן, אלא גם בעיירות קטנות”. הוא מספר.

אל מול המחאה, הממשלה הפולנית נעמדה בתחילה על הרגליים האחוריות. “הם טענו אז כי המחאה רק מוכיחה שהם צודקים ושהרפורמה נכונה ונחוצה”, אמר פרופ’ ירוסלב פליס, סוציולוג ופרשן פוליטי בכיר בפולין. לדבריו, המצב כיום בפולין הוא בגדר “אסון מוחלט”, והפוליטיקאים שולטים בבית המשפט החוקתי כמעט לחלוטין.

ואיך זה קרה? תקשיבו לתקציר הבא ↓ וקראו את המשך הכתבה של עופר אדרת בהארץ.

ובואו נזכר גם איך בעוד מאות אלפים ברחובות, ההסתדרות והמעסיקים מכריזים על שביתה שמשתקת את המשק וסוגרת את טרמינל בן גוריון לטיסות יוצאות, מיכה רוטמן מסיים במהירות שיא ובסתימת פיות לאופוזיציה את המירוץ להשלמת תיקוני החקיקה לחוק השליטה במינוי בכירים והחוק מוכן להעברה לקריאה שנייה ושלישית .

למחרת, בעוד נתניהו מכריזה על הפוגה וכולם יוצאים להודנה, הצעת החוק מונחת על שולחן הכנסת, כלומר ניתן להעלותה להצבעה בכל רגע שיעלה על דעת הקואליציה. ובמקביל שימו לב לתשובת יריב לוין לווצאפ מתומך הפיכה משטרית מודאג ↓

ולהתבטאויות מהיום ↓

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן