חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מכתב השופטים הפולנים למפגינים ״המגינים על עצמאות בתי המשפט בישראל״

״אנו, שופטים פולנים, מרגישים מחויבים להזהיר אתכם שאחת השיטות הערמומיות ביותר של שליטים המתחפשים לדמוקרטים, היא לשלול מהאזרחים את החירות בצעדים קטנים, טיפין טיפין״

מכתב אגודת השופטים הפולנים (IUSTITIA) מיום חמישי 6.4.23, למפגינים שמגינים על עצמאות בתי המשפט בישראל.  תרגום קרין נהון

שלום לעם החופשי של ישראל הדמוקרטית!

מזה ימים רבים אנו מתבוננים בהערצה בחשיבות הגדולה שמייחסת החברה הישראלית לחלוקת הכוח לשלוש רשויות. אנו נזכרים בהפגנות ששטפו את פולין בשנת 2017, המוכרות בשם “שלשלאות של אור”, שמטרתן הייתה להגן על עצמאות בתי המשפט שלנו. בגלל אותן מחאות, הצלחנו להבטיח את הווטו של הנשיא לגבי שני חוקים, שמטרתם הייתה להרוס את עצמאותה של מערכת המשפט. למרבה הצער, חצי שנה לאחר מכן, חוקים דומים מאד עברו.
אף על פי כן, לא ויתרנו. נאבקנו וממשיכים להיאבק, ברמה המשפטית, למען זכותם של האזרחים לבתי משפט עצמאיים.
אנו גם זוכרים את צעדת אלף הגלימות בוורשה ב-11 בינואר 2020 – שהיה אירוע ייחודי בסטנדרטים עולמיים. בימינו, ארגוני שופטים ברחבי העולם רוצים לציין יום זה כ-“יום המערכת המשפטית העצמאית”.

המחאות בפולין והמחאות בישראל הם לא אירועים נפרדים – הן התגובה של אזרחים מעורבים לסמכותניות זוחלת.
זוהי מגמה שתופסת תאוצה ברחבי העולם. החירות לא ניתנת לאף אחד באופן נצחי, יש להילחם עליה כל יום מחדש. החירות לא תגיע לאלה שמחכים לה בצורה פסיבית*.

מספיק רק חוק אחד, שמועבר באישון לילה, כפי שקרה בפולין – מינויים פוליטיים לשופטים – כדי לשלול את החופש מהאזרחים. בהמשך לכך, נכתבים פסקי דין במשרדי פוליטיקאים, ולבסוף כולאים את מי שמבקר את הרשויות, כפי שקורה ברוסיה.

אנו, שופטים פולנים, מרגישים מחויבים להזהיר אתכם שאחת השיטות הערמומיות ביותר של שליטים המתחפשים לדמוקרטים, היא לשלול מהאזרחים את החירות בצעדים קטנים, טיפין טיפין. זה המצב בפולין, שבו יותר ויותר שופטים ממונים על ידי מועצה לאומית פוליטית של מינויי מערכת המשפט. בנוסף, משרות אוישו בגופים האחראים על פיקוח ובקרה של הבחירות על ידי המפלגה הפוליטית השלטת.

אולם, כל עוד יש שופטים חופשיים בפולין ובישראל ואנשים חופשיים התומכים בהם, אור החירות ימשיך להאיר. אנחנו, שופטים פולנים, מביטים בכם ונזכרים במחאות הפולניות ב-2017, ויודעים שמחובתנו לבנות מחדש את שלטון החוק, משימה שאנו מוכנים אליה. אנו מאמינים כי המצב הנוכחי, בשתי המדינות שלנו, יהווה את הדחף לפיתוח “חיסון משפטי” שיוביל לחיזוק עצמאותה של מערכת המשפט במדינות דמוקרטיות בכל העולם.

כאנשים חופשיים אנו יודעים שהערך הבסיסי שלנו, שלפיו אנו פועלים, הוא העיקרון שאי אפשר להיות אדיש. אי אפשר להיות אדיש למקרים של העדר חוק במדינה ובמקומות אחרים בעולם. זו חובתנו. מארק אדלמן, עד לזוועות השואה, אמר: כשאתה רואה רוע ומפנה את הראש או לא עוזר, כשאתה יכול לעזור, אתה הופך להיות אחראי-שותף. כי הפניית הראש מסייעת לזה שעושה רע.

תודה שלא הפניתם את הראש, שלא הייתם אדישים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן