חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בכירי האוצר: ההפיכה המשטרית תעלה לנו עשרות מיליארדים בשנה ולאף אחד זה לא מזיז

רותם שטרקמן בניוזלטר היומי של דמארקר: ״אדם שהיה נוחת הבוקר בישראל והיה קורא את הכותרות באתרי החדשות – לא היה מאמין שזו המציאות. בכירי משרד האוצר מעריכים שההפיכה המשטרית תעלה לנו עשרות מיליארדים בשנה ולאף אחד זה לא מזיז. כאילו הם אוויר.

אגף תקציבים אומר שזה יחתוך מהמשק 100 מיליארד שקל בשנה בתוך עשור (טריליון שקל סך הכל!), ואילו הכלכלנית הראשית במשרד מעריכה שהצמיחה לטווח הארוך של ישראל תיחתך בכחמישית. גם על זה תג המחיר הוא עשרות מיליארדים בשנה. זה די ברור ומתבקש. ההפיכה המשטרית עלולה לפגוע במדדי הממשלה של ישראל ולהביא הורדת דירוג, ומכאן לפגיעה חריפה בתוצר ובהכנסות המדינה. ויש כמובן עוד מחירים כבדים.

אבל למרות ששתי העבודות מנומקות ומבוססות על מספרים, אף אחד לא דורש ממנהיגי המדינה שמובילים את ההפיכה הזאת לתת תשובות אמיתיות – לבוא לאולפנים, להתראיין ברדיו, לכנס מסיבת עיתונאים, אפילו לא לשלוח מכתב. והאמת, גם סתם חברי כנסת שתומכים בהזיה הזאת לא נדרשים לתת תשובות. היה כמה שעות בכותרות ונגמר. כאילו מה זה בשבילנו כמה מיליארדים בשביל דיקטטורה טובה.

הכלכלנים שהמדינה מינתה לתפקיד הבכיר שלהם באוצר נוקבים במספרים שאי אפשר להאמין בעוצמתם ובחשיבותם לאזרחים, והפוליטיקאים שאמורים להחליט אם המדינה צריכה לשלם את המחיר הנורא הזה כדי להפוך את פניה מקצה לקצה – שותקים. הכל סבבה. שר האוצר משקר בפייסבוק שלו וראש הממשלה בכלל לא מתייחס. זה לא נוגע לו, כל עניין המחיר. שהכלכלנים יתעסקו עם הלכלוך הזה, הוא מתעסק במהות. תגידו לי, זה לא משוגע? לפחות שיגידו שזה שווה את המחיר, או שיראו שהכלכלנים טועים. אבל אפילו לא להתייחס זה לזלזל בציבור.

ואולי בעצם כבר לא אכפת להם. אולי, כמו שאמר ד”ר ערן רולניק בנאום שלו במחאת בריאות הנפש, הפשיסטים לא מתעניינים בהשפעות הכלכליות של כל זה. אל תבנו על הדולר המזנק ועל המשקיעים שבורחים, אמר רולניק. מי שחושב שקרן המטבע או השווקים יעצרו את התהליך הזה – שוגה.
כהיסטוריון, הוא הרשה לעצמו להשוות: “ב-1933 היו רשומים 5,500 רופאים יהודים בגרמניה. כעבור 6 שנים, עוד לפני שהתחילו הרדיפות הגדולות, נשארו בה פחות מ-300. גרמניה ויתרה על 90% מהרופאים היהודים שלה, על 90% מהפסיכולוגים שלה, על 90% מהכימאים ועל חלק נכבד ממערכת ההשכלה הגבוהה שלה. פשיזם פועל מהר, והוא פועל כנגד שיקולי התועלת והשימור העצמי. אל תבנו על הנחיצות שלנו שתגן עלינו”.

והמלצה חמה להקשיב לפרופ׳ סוזי נבות על משמעות החקיקה (הם לא רוצים שופטים שמרנים הם רוצים שופטים כנועים שהם ימנו) ולנתי טוקר על אזהרות בכירי האוצר היום. ובכלל ממליצים בחום להקשיב לפודקאסט היומי של דמארקר ״האינטרסטים״ ↓

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן