חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כרוניקה של כישלון ממשלתי

קשה להאמין, אבל נראה שמאז פריצת המלחמה ממשלת ישראל מעדיפה לעסוק בשלל נושאים לא רלוונטיים, במקום לנסות לנהל את המדינה ולצאת מהמשבר. למרבה הצער, נראה שהאייטם הזה עוד ימשיך להתעדכן

ברכת שבת שלום, מתוך עמוד הפייסבוק של מירי רגב, שרת התחבורה

זה בכלל לא עניין של מדיניות, ימין, שמאל או תפיסת עולם כלשהי – המלחמה והמשבר בעקבותיה חשפו לעין כל מה שנים של טיפוח מינויים פוליטיים, הרחקה של אנשי מקצוע (בכינוי הגנאי “פקידים”) ויצירת תרבות ניהולית פוטיניסטית של העדפת מקורבים עושים למערכות שלטוניות. פרט לחברי כת ביביזם אדוקים במיוחד, רוב הציבור כבר הבין כי לא רק שהממשלה הנוכחית בקושי מנהלת את עצמה, הרי שכאשר שריה כבר כן מנסים לעשות משהו, נראה שעדיף היה שלא ינסו בכלל. 

כאשר משווים את רוח היוזמה וההתנדבות האזרחית שמציפה את המדינה, ומאפשרת להרגיש טיפה אופטימיים, הדוגמאות להחלטות ומעשי הממשלה מקוממות במיוחד, כי זה נראה שלמרות המשבר והמחדל והכישלון, הם עדיין לא חפצים בטובתנו. הסדר כאן הוא לא כרונולוגי, אלא בהתאם להתנהלות האישים חדלי האישים. 


🚮 ממשלת החירום הלאומית הוקמה אחרי חמישה ימים של גרירת רגליים, בשל חששם של הזוג נתניהו מזקיפת “הישגי הניצחון” לטובת יריביו הפוליטיים.


🚮 מינוי גל הירש. ייאמר מייד: יוסי כהן הוא אישיות בעייתית מאוד, אולם מבחינת התאמתו לתפקיד הממונה על הטיפול בחטופים, הוא עשרים דרגות מעל גל הירש. אבל יוסי כהן מאיים פוליטית על נתניהו, והירש, חשוד בפלילים בעצמו, תלוי בנתניהו ולכן נאמן לו. 


🚮 הירש פגש את השגרירים הזרים על מנת לרתום אותם למאמץ שחרור החטופים, אבל העדיף לארגן מופע פריימריז ליכודי בו נזף בהם על הסכמי אוסלו בני 30 השנים. 


🚮 בסוף אוקטובר פרשו ממטה החטופים שני המתאמים בעלי ניסיון בתפקיד, דוד מידן ויעקב פרי, תוך מתיחת ביקורת על התנהלות המטה ונתניהו עצמו.


🚮 אחרי מאמצים של חצי שנה הצליחה שרת התחבורה, מירי רגב, לאשר את מינויו של מקורבה, מפיק הליכודיאדה משה בן זקן לתפקיד מנכ”ל המשרד, למרות שמינויו נפסל בתחילה בשל חוסר התאמתו לתפקיד. 


🚮 כרבים ממשרדי הממשלה, משרד התחבורה לא תפקד כלל בימים הראשונים של המשבר. חיילי המילואים הגיעו לחזית באמצעות מערכי מתנדבים אזרחיים, ולא בתחבורה שהמדינה דאגה לספק להם. 


🚮 אלפי צעירים ישראלים שטיילו בעולם לא חיכו לצווי שמונה ונהרו בחזרה לארץ עם פרוץ המשבר. למדינת ישראל יש “מניית זהב” בחברת אל-על, המאפשרת לה להורות לחברה להפעיל טיסות נחוצות גם בשבת. אבל במשרד התחבורה ובחברה טענו שאין צורך בכך. בחברות התעופה הישראליות האחרות שעקב צי המטוסים הקטנים שלהן טסו בעיקר באגן הים התיכון, הטיסות לארץ היו מלאות גם בשבת. 


🚮 שמירת השבת בעתות חירום לא היתה רק באוויר. החל מסוף השבוע השני במלחמה פעלו הרכבת וקווי אוטובוס בין עירוניים במתכונת חלקית. אחרי שבועיים החליט משרד התחבורה כי בתחבורה הציבורית בימי השבת יוכלו להשתמש רק חיילים ואנשי ביטחון ולא, למשל, מפוני קווי החזית השוהים בעורף, או משפחות הפצועים. 


🚮 שר התקשורת וחנפן הגימטריה לנתניהו, שלמה קרעי, ניסה לנצל את המשבר כדי לסדר במחטף הטבה השווה מיליונים לערוץ 14. השר דרש לחברו בחזרה למערכת עידן+, למרות החובות שצבר, כדי שהערוץ יוכל לשדר גל חירום שקט בסוף השבוע עבור הציבור הדתי. יצויין שלחרדים אין טלוויזיה, ושתאגיד השידור משדר גל שקט כזה בתחנות הרדיו שלו. 


🚮 שר החקלאות, אבי דיכטר, ניסה לקבוע ולדחוף חלק מארגוני המתנדבים הפועלים למען הצלת השדות והמטעים בעוטף, על פי מפתח מפלגתי. בהמשך הקים המשרד חמ”ל שנועד לעקוב ולנטר אחרי הדרך בה מתואר ונתפס המשרד ברשתות החברתיות. 


🚮 שר הכלכלה, ניר ברקת, ניצל התוהו ובוהו של המלחמה וכבר ב-8 לאוקטובר ביטל את אכיפת חוק סימון המחירים על מוצרים. הרשות להגנת הצרכן, חלק ממשרד הכלכלה, קיבלה על כך תלונות רבות ולאחר בדיקה, ב-15 לאוקטובר, מצאה כי הביטול גרר עליות מחירים של עד 40% בחלק מהמוצרים. ברקת, בתגובה, הורה שלא לפרסם את הדו”ח. המחירים, כמובן, ממשיכים לעלות. 


🚮 השר למורשת, עמיחי אליהו, לא סביר שמשרדו המיותר אכן מיותר ועדיף לסגור אותו ולהשתמש בתקציב למימון הוצאות המלחמה. הוא הציע שבמקום זאת ייסגרו את תאגיד השידור.


🚮 אם כבר הגענו למשרדים  מיותרים, השר לנגב, לגליל ולחוסן הלאומי, יצחק וסלראוף, העדיף, במקום לעסוק בענייני הגליל, הנגב והחוסן הלאומי, להפיק סרטון בוא אומר השר כי משרדו יעניק לאזרחים שורה של מענים שיוכלו להיעזר בהם, כמו מוקד החירום האזרחי “לב אחד”. עמותת “לב אחד” הגיבה בסרטון אחר שבו הבהירה שלממשלה אין שום חלק במענה שנותנים המתנדבים, ושחבל שמקום לקחת מהם את העבודה, הם רק לוקחים להם את הקרדיט. 


🚮 שר החינוך יואב קיש העביר החלטה במל”ג כי על מוסדות הלימוד לדווח למל”ג על הדרך בה הם מטפלים בסטודנטים המביעים הזדהות עם חמאס. ועד ראשי האוניברסיטאות הגיב בתקיפות כי אין להם אמון בשר, כי זו דרישה פופוליסטית ומיותרת מאחר והם ממילא מטפלים בנושא. עוד אמרו ראשי האוניברסיטאות כי אין להם כל כוונה לדווח למל”ג, וכי השר מתעלם מקריסתה המתקרבת של מכללת ספיר, כמו גם ממאות תלמידים ואנשי סגל הנמנים על קרבנות ה-7 באוקטובר. 


🚮 בעקבות נאומו של נשיא טורקיה ארדואן ותמיכתו בעזה, הורה שר החוץ אלי כהן על הוצאת הנציגים הדיפלומטיים של ישראל מטורקיה. הנציגים עצמם הוחזרו לישראל כבר שבוע קודם לכן, עקב הרגישות הבטחונית. 


🚮 שר האוצר, בצלאל סמוטריץ’, מבטיח שהכספים הקואליציוניים מוקפאים והם יועברו לטובת המלחמה או שיקום האזרחים שנפגעו. בפועל, כל עוד לא מועברת החלטת ממשלה מפורשת על ביטולם או שינוי ייעודם, הם יועברו כחלק מתקציב המדינה למטרות אליהם יועדו – ולא אלו עליהן מצהיר סמוטריץ’. 


🚮 ועוד בנושא כספים: כחלק ממאבקו של השר דודי אמסלם בראש רשות החברות הממשלתיות, השר מונע העברת מעל שני מיליארד שקלים בדיווידנדים, עליהן הצהירו החברות עצמן, לקופת המדינה. זאת כאמצעי לחץ נוסף לטובת פועלו כממנה דירקטורים שהם בראש אחד איתו לחברות ממשלתיות. 


🚮 ועוד בנושא מינויים מעוכבים – אין מספיק שופטים בישראל לצרכי הציבור, אבל הוועדה למינוי שופטים עדיין לא מתכנסת, כי זה עדיין לא מתאים, גם אחרי השביעי באוקטובר, לשר המשפטים יריב לוין. 


🚮 מילה אחת טובה – שרת ההסברה גלית דיסטל הבינה די מהר שתפקידה ותקציב משרדה מיותרים, והתפטרה כבר בשבוע הראשון למלחמה. 


🚮 למרבה הצער, המשך יבוא, ויפורט בעמוד זה. 


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן