חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כל מה שאתם חייבים לדעת לקראת הדיון ההיסטורי בבג״צ השבוע – סתיו שפיר

דמיינו מצב כזה: אחרי שנתיים שאין למדינה תקציב – הממשלה מחליטה לשנות את החוק ולדחות עוד פעם את העברת התקציב, ועל הדרך מארגנת לעצמה ״קופה קטנה״, של 11 מיליארד שקלים מהכסף של כולנו – שבהם היא יכולה לעשות דילים פוליטיים.

נשמע מטורף?

זה כבר קרה.

לפני שלוש שנים.

נתניהו ניסה לדחות ככה את התקציב כדי שלא יצטרך לעמוד בהסכם שלו מול גנץ ולהעביר לו את ראשות הממשלה. בשביל זה היה צריך לשנות חוק יסוד. אז הוא הנחית משמעת קואליציונית על הח״כים, הכריח אותם להצביע לפי הצורך שלו – והעביר את החוק. בום – חוק יסוד בישראל השתנה, בכלום זמן.

עתרנו נגד הדיל הזה לבגצ. ובגצ קבע שהממשלה ניצלה את כוחה לרעה. שימוש לרעה בסמכות מכוננת.

חשוב להבין – למרות הכותרת המפוצצת, חוק יסוד זה משהו שהכנסת יכולה ליצור ולהעביר ביום עבודה. ברוב רגיל.

את החוק לביטול עילת הסבירות הממשלה העבירה באותה צורה מזלזלת: בלי דיון רציני בכנסת, עם כפייה של משמעת קואליציונית. לא עזרו כל התחנונים אפילו של ח״כים מהליכוד. הם לא הקשיבו למחאה האדירה ברחובות. החוק עבר.

ועכשיו הם אומרים לנו – אסור לבגצ להתערב בחוק יסוד.

זה שקר.

ועוד דבר שצריך לזכור.

בניגוד למה שאומר נתניהו, בית המשפט שונא להתערב במאבקים שבין הכנסת לממשלה. תאמינו לי, נאלצתי להגיש כמה בג״צים בעבר בדרישה לשקיפות בתקציב המדינה. בג״צ ערך דיונים ארוכים ושלח אותנו ואת הממשלה למו״מ כדי שנגיע להסכמות. הוא ניסה להימנע מהכרעה בכל מחיר.

עם כל החששות, הגשנו את הבגצ נגד החוק לביטול עילת הסבירות משום שהוא סכנה אדירה לדמוקרטיה: הוא יפתח פתח ענק למינויים פוליטיים במקום שומרי סף, יחליש את עצמאות בית המשפט -ואפילו יסכן את חיילי צה״ל, בגלל שברגע שמערכת החוק הישראלית כבר לא תיתפס כעצמאית, לגורמים שפחות אוהבים אותנו בחו״ל יהיה הרבה יותר קל לתקוף את חיילים.

אנחנו נהיה שם בבית המשפט, ברחוב. בכל זירה שצריך. ובלי קשר למה שיחליט בית המשפט – את ההוכחה הגדולה לחשיבות המאבק הזה ראינו בהצהרות של נתניהו וסמוטריץ׳ – שהודיעו או רמזו שלא יקיימו את החלטת בגצ אם היא לא תמצא חן בעיניהם. העובדה שנציגי הממשלה חושבים שהם חשובים יותר מהחוק, מעידה יותר מכל על הסכנה שישראל נמצאת בה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן