Search
Close this search box.

– הפנים שמאחורי המאבק –

ההפיכה השיפוטית מעודדת אנטישמיות ואנטי-ציונות בגולה – סילבי דרמלביץ’-לידז’י

שם: סילבי דרמלביץ’-לידז’י


מקום מגורים: פריז, צרפת


מצב משפחתי: 2 ילדים ו-4 נכדים, שניים מהם בצבא


עיסוק מקצועי: אחרי שנים של עיסוק בתחום הייעוץ ופעילות בתחום הסוציולוגיה העירונית, יצאתי לגמלאות ומאז אני פעילה מאוד – בין היתר, אני כותבת בלוג שעוסק ביציאה לפנסיה, אני מרצה על יהודי פולין שנמלטו לברית המועצות במהלך מלחמת העולם השנייה, אני כותבת ספרים בנושאים שונים ושרה במקהלה


מראיין: גבע קרא עוז

סילבי במרכז עם משקפי שמש
 1. מתי הצטרפת להפגנות נגד ההפיכה המשטרית?
  “קראתי בפוסט בפייסבוק שמתארגנת בפריז הפגנה להגנה על הדמוקרטיה בישראל. זה היה בינואר 2023. הרגיש לי טבעי להצטרף למחאה ולהשתתף בהפגנה. מאז שמרתי על קשר עם המארגנים והמשכתי להגיע לכל הפגנה שהתקיימה.”
 2. באלו הפגנות/אירועים את נוהגת להשתתף?
  “ארגון בשם Défendre la DémocratieIsraélienne, המשתייך ל-UnXceptable ול-Defend Israeli Democracy, מארגן באופן קבוע הפגנות בפריז אליהן אני מגיעה באופן קבוע.

  כמו כן, הארגון עורך מעין “קבלות פנים” לחברי כנסת ולשרים בממשלת ישראל שמגיעים לביקור בפריז ע”מ להביע בפניהם את התנגדותו לפועלם. לדוגמא: סמורטריץ, ביסמוט ואחרים. אני מקפידה להשתתף גם באירועים אלה.”

 3. מה מניע אותך להיות פעילה במאבק?
  “הייתי בארץ ב-4 בינואר כאשר לוין הציג את הפרויקט שלו בטלוויזיה.ישבתי מול המסך, המומה. מעולם לא שמעתי נאום פופוליסטי – שלא לומר פאשיסטי – בשידור חי. גדלתי בצרפת. חונכתי לערכים אחרים לחלוטין מאלה שנשמעו בנאום הזה. אחת מאבני היסוד מבחינתי היא ש-“בני אדם נולדים חופשיים ושווים בפני החוק”.

  בחירות חופשיות הן תנאי הכרחי אך לא מספיק לדמוקרטיה.

  הדמוקרטיה מבוססת על עקרון הפרדת הרשויות: הרשות המבצעת, הרשות המחוקקת והרשות השופטת. עקרון זה גורס פיצול של סמכויות השלטון בין 3 הרשויות הללו שצריכות לפעול באופן נפרד ועצמאי כדי שתתקיים דמוקרטיה אמיתית.

  נאומו של לוין קרא לטבח בערכי יסוד הללו. הרגשתי, פיזית, שפחד, גועל ודאגה גדולה לעתיד מציפים אותי.

  במצב כזה, ברור היה לי שאני לא יכולה לעמוד בלי לעשות כלום. אסור לאפשר אובסקורנטיזם להשתלט על מדינת ישראל. אסור לתת לאפליה הזו, נגד נשים ונגד אוכלוסיות שונות, להתפתח ובו בזמן לממן ולחזק את המוני השוטים שמנסים לבצע פוגרומים ולינצ’ים באוכלוסיות שהם רוצים להחליש כדי למוטט אותן.

 4. מהן לדעתך מטרות המאבק – אלו הישגים את חושבת שהוא צריך להשיג, בטווח הקצר/הארוך?
  “לדעתי ישנן 3 מטרות עיקריות:
  • למנוע מהממשלה לפגוע ואף להרוס את בית המשפט העליון ולהקטין את סמכויותיו. למנוע מהממשלה להעביר חוקים מפלים, או ליתר דיוק – למנוע את המשך הבדלנות המשיחית בשלטון. לפעול למען שמירה על סמכויות בית משפט העליון ובכך על הדמוקרטיה.
  • (ב) לחייב את הנאשם המכהן כראש ממשלה לעמוד לדין.
  • (ג) לחזק את המערכת הדמוקרטית הישראלית על ידי פיתוח חוקה והפרדה ממשית של הרשות המבצעת מן הרשות המחוקקת.

  כמו כן (וזה נראה לי מובן מאליו): לשים קץ לכיבוש כדי שישראל תוכל באמת להיות מדינה יהודית ודמוקרטית.שתי מדינות לשני עמים!”.

 5. איך את מרגישה שהמצב הפוליטי והמאבק משפיעים על חייך האישיים?
  “ההפיכה השיפוטית מעודדת אנטישמיות ואנטי-ציונות בגולה (האליבי של האנטישמיות).זה יכול להשפיע על החיים האישיים שלי בצרפת ושל כל היהודים.

  אני מקדישה זמן רב בתרגום עברית-צרפתית (כתוביות לסרטוני וידאו, פוסטים ברשתות החברתיות וכו’),בכתיבת פליירים, בתכנון הפגנות עם חבריי החדשים, מארגוןDéfendre la DémocratieIsraélienne.ואני עושה את כל אלה על חשבון פרויקט אישי (כתיבת ספר חדש) כי חשוב לי לקחת חלק פעיל בפעילות זו.“.

 6. תוכלי לשתף ברגע מיוחד/יוצא דופן במאבק, שנחרט בך?
  “כשסמוטריץ’ הגיע לפריז עם ה-grandmaiser שלו, הוא עשה זאת בחשאי.

  הרי שעד לרגע האחרון, לא היינו בטוחים שהוא יגיע. גם לא היינו בטוחים שיסכימו לארח אותו בפארק des Princes (המרכז אליו הוא תכנן להגיע לפגישה). בהמשך שמענו שהוא אולי יהיה בסלון Hoche, ליד Place de l’Etoile.. לכן החלטנו להתפצל – כמה מאיתנו הלכו לפארק des Princes , ועם קבוצת חברים אחרת הלכתי לסלון Hoche. שאלתי בתמימות בדוכן קבלת הפנים אם מצפים להגעתו ולכשנעניתי בחיוב, שלחתי הודעה לקבוצה הראשונה כדי שיצטרפו אלינו. אנשי ביטחון החליטו להתערב ומנעו מאיתנו להיכנס. שני עיתונאים שהיו כבר בפנים גורשו.

  נראה שסמוטריץ’ אוהב את פריז, הוא יחזור ביוני. גם אנחנו נהיה שם כדי להזכיר לו שהוא לא רצוי אצלנו. ולא רק אנחנו נהיה שם כדי להעביר לו את המסר – גם השרים האירופיים לא ייפגשו איתו ולא יתייחסו אליו!“.

תגובה אחת

 1. סילבי, את אלופה!
  המילים שלך ברורות ובהירות – ההפיכה המשפטית מסוכנת גם ליהודים בחו״ל, כיוון שמגבירה את האנטישמיות ואת האנטי-ישראליות.
  כבוד ויקר לך על האקטיביות, התרגומים והמחויבות למאבק
  💪🇮🇱🇫🇷

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן