חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

משק עזר – מתנדבים למען החקלאים, מהקטיף ועד המכירה לצרכנים

אזור האסון בעוטף עזה הוא גם אסם החקלאות של מדינת ישראל. היבול לא יחכה שהמלחמה תיגמר, וגם כאן מי שנחלצו לעזרה הם האזרחים עצמם. ומשרד החקלאות? החמ”ל שלו עסוק בניטור מה שאומרים עליו ברשתות

אזרחים בדרך לקניות במתחם אקספו תל אביב
סלינו על כתפינו - אזרחים בדרך לקניות במתחם אקספו תל אביב

לפני 56 שנה, בתקופת ההמתנה המתוחה של מלחמת ששת הימים, הוציאו הגשש החיוור שיר המעלה על נס את רוח ההתנדבות בעם, בשם “איפה כל החבר’ה” (“צהל קורא לך מותק, תחזור”). כמקובל באותה תקופה, את השיר הקדים מערכון קצר בשם”הגנגסטרים המתנדבים”, ובו שלושה גנגסטרים ציוניים משיקאגו שמחים לשמוע ששירותיהם הקרביים נדרשים למשימה חיונית, אליה יצאו למחרת עם שחר.

לקטוף עגבניות בנחל עוז, בויז.

וכאז גם היום – ראו את התמונה שלמטה, צילום לווין מעובד מגוגל של עוטף עזה: מלבנים מלבנים גדולים של שדות, עיגולים עיגולים של שדות עם מערכת השקיה אוטומטית, מלבנים קטנים יותר של חממות, מקשות אבטיחים ומה לא. כאן מגודל חלק ניכר מהאוכל של מדינת ישראל. 

שדות, חממות, מטעים. עוטף עזה
שדות, חממות, מטעים. עוטף עזה

היישובים פונו, האזור אזור מלחמה, העובדים הזרים כבר לא שם, וחלק גדול מהישראלים לא יכול להגיע מכל הסיבות המובנות. בחלק מהשדות והמטעים, שלא נדרסו בשרשראות הטנקים, הצליחו, בקושי, לאסוף חלק מהיבול בעזרת מתנדבים. 

אורה פלד נקש היתה החובלת הראשונה בצה”ל, והיא פעילה במחאה נגד ההפיכה המשטרית במסגרת “אחים לנשק”. השבוע היא אספה פלפלים אדומים בעוטף, בין האתראות על צבע אדום. 

פלד נקש: “נסעתי לעזור לחבר במשק במושב דקל, לראות בעיניים את ההתנדבות וללטף חצילים. גם לפרסום של ההתנדבות יש ערך עצום – סולידריות, העלאת המודעות והנגשה של המצב למי שלא שמעו על המשבר”. 

– מה אפשר לעשות? איך לסייע? 

“הקמנו מוקד לסיוע חקלאי תחת החמ”ל האזרחי. זה מספר ווטסאפ אחד שמנתב מתנדבים.ות וחקלאים.ות לאן שצריך. יש המון יוזמות, אז רצינו לתת נקודה אחת שבה אפשר לפנות ולקבל מידע והנחיות. ומגיע כל הכבוד לחבר’ה שהרימו אותו, צביקי, כפיר, עמית, לי, עומרי ויאיר בראון הבלתי נלאה”.

(לפתיחת ווטסאפ למוקד הסיוע החקלאי)

אורה פלד נקש קוטפת בעוטף
אורה פלד נקש קוטפת בעוטף

– בסופו של דבר, מאחר ומדובר במערכה ארוכה, נצטרך למצוא פתרון מערכתי ולא התנדבותי. כלומר, ברגע שגם הנהלת המדינה, ולא רק האזרחים שלה, יתחילו לתפקד כמו שצריך. 

“זה נכון. אנחנו עובדים על תשתית שיכולה להפוך להיות עבור עבודה בשכר. יש עשרות אלפי אנשים שיישמחו להיכנס לאירוע בשכר, רק צריך לבנות לזה רגולציה מתאימה- מבקשי מקלט, חרדים, ערביות”.

אבל עד שהמדינה תתעשת על עצמה (מה קרה? מלחמה?) ויימצאו הפתרונות המערכתיים, איסוף התוצרת החקלאית הוא רק השלב הראשון בתהליך – בסופו של דבר היא אמורה להגיע לידיים שלנו, הצרכנים. וגם כאן עושה רושם, לפחות על פי התלונות בדבר דחיית עגבניות מהעוטף על ידי רשתות שיווק, לא תמיד העניינים זורמים כמו שצריך. וגם כאן, טוב שיש אזרחים מתנדבים שעוטפים את העוטף. לפחות לבינתיים, עד שכל הגורמים הרשמיים ורשתות השיווק והמרכולים יתארגנו על עצמם. 

תבדקו בגוגל או בקבוצות הפייסבוק של מקומות המגורים שלכם – בכל הארץ התארגנו, כבר בסוף השבוע הנוכחי וקרוב לוודאי שגם בבאים, שווקים למכירת תוצרת חקלאית ישירות מהיצרנים בעוטף לצרכנים. בתל אביב פועלים בסופ”ש “שוקעוטף” באקספו תל אביב, היכן שממוקם החמ”ל של “אחים לנשק”, ובקניון עזריאלי. שווקים אלו והדומים להם ברחבי הארץ מופעלים על ידי מתנדבים, והתוצרת נמכרת ללא שום פערי תיווך ותמורתה מועברת ישירות לחקלאים. בחמישי ושישי האחרונים ניצפו במקום תורי ענק – אבל סבלניים באופן ראוי לציון – של אנשים שבאו להינות מתוצרת טריה במיוחד במחירים שלא מזכירים את ישראל. 

ונראה שלפעמם לא חייבים להגיע לשווקי העוטף כדי ליהנות מהתוצרת. בימים האחרונים פועל במסעדה האיטלקית הכשרה “פנקינה” (גורדון/דיזנגוף), כמו במסעדות רבות אחרות בעיר, חמ”ל מתנדבים המכין ארוחות ושולח אותן לחיילים. בשישי בבוקר התברר לפליקס, אחד המארגנים, כי הוזמנו יותר מדי ירקות ופירות מכפי שהם יכולים להכין – או לאחסן. אז הם פשוט הוציאו את ארגזי הסחורה לרחוב, והזמינו אנשים לקחת ירקות ופירות הביתה. 

פליקס ממסעדת פנקינה - מנות לחיילים וירקות לאזרחים
פליקס ממסעדת פנקינה - מנות לחיילים וירקות לאזרחים

וגם זו דרך להילחם ביוקר המחיה, שצפוי להאמיר עוד יותר – אחרי הכל, הממשלה עדיין מנהלת את הכלכלה לפי “בחוקותי תלכו”, ובשעת פרסום האייטם הזה טרם הועברו התקציבים המופרזים והמופרכים שהוקצו למטרות הפריוויליגיות של מגזרים נפרדים בקואליציה, בחזרה לטובת הכלל. 

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן