חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

– הפנים שמאחורי המאבק –

טייס הקרב שנלחם ב-73 יוצא למאבק על הדמוקרטיה – אורי ליס

שם: אורי ליס


גיל: 83


מקום מגורים: קיבוץ עין שמר


מצב משפחתי: נשוי + 3 בנות + 6 נכדים


עיסוק מקצועי: גמלאי, בעבר מהנדס גומי, מנהל טכנולוגיה בתעשיות גומי עין שמר


מראיין: גבע קרא עוז

אורי ליס

אורי ליס בקוקפיטבאיזה תפקיד/קרבות השתתפת במלחמת יום כיפור?

“הייתי טייס קרב במילואים בטייסת מיראז’ ברמת דוד. השתתפתי בטיסות יירוט, הגנה אווירית, קרבות אויר ברמת הגולן, סוריה ולבנון”.

באלו תפקידים/אירועים חשובים אחרים השתתפת בצה”ל? 

“השתתפתי כטייס מיראז’ במלחמת ששת הימים בתקיפת שדות תעופה במצרים, בסוריה, בתקיפת מטרות קרקע ברמת הגולן ובתפקידי הגנה אווירית בצפון הארץ, ברמת הגולן ומעל סוריה. השתתפתי במספר קרבות אוויר במלחמת ההתשה וביום כיפור בהם גם הפלתי מספר מטוסיי קרב סוריים. כמו כן שירתי במילואים כמדריך טיסה בטייסת ראשוני קרב בבית הספר לטייס בחצרים”.

מתי התחלת להיות פעיל במאבק נגד ההפיכה המשטרית?

“בראשית ההפגנות בקפלן תל אביב”.

מה מניע אותך להיות פעיל במאבק?

“החרדה והדאגה בפני שינוי אופייה הדמוקרטי והליברלי של המדינה, כמו כן הפגיעה המתמשכת של הממשלה הנוכחית ביסודות קיומנו בכלכלה, בלכידות החברתית, ביחסי החוץ, במצבנו הבטחוני, במעמדנו בעולם וכן בקידום תהליכים פרובוקטיביים בשטחים וחוסר כל אופק לפתרון הבעיה הפלסטינית”.

מה לדעתך הן מטרות המאבק – אלו הישגים אתה חושבת שהוא צריך להשיג?

“עצירה של תהליכי ההפיכה המשפטית. קידום צעדים בלתי אלימים ובמסגרת החוק להפלת הממשלה הנוכחית וגיבוש הערכות ה’המחנה השפוי’ לקראת הבחירות הבאות: מניעת בזבוז קולות, מיקסום הפוטנציאל ומניעת מלחמות פנים בתוך הגוש. רתימת המפגינים לאקטיביות במערכת  הבחירות”.

איך אתה מרגיש שהמצב הפוליטי והמאבק משפיעים על חייך האישיים?

“מצב רוח שלילי שנובע מהרגשת העדר התקווה והתודעה של תרבות שלטונית נמוכה, מהתודעה שגורמי השלטון מובילים את המדינה לכיוון שלילי ברוב התחומים. בעקיפין, גם פגיעה במצבי הכלכלי”.

תוכל לשתף ברגע מיוחד/יוצא דופן במאבק, שנחרט בך? 

“ראשית, ראיתי את טנק המחאה שנבנה בעין שמר ובהזדמנות זו חתמתי על מגילת העצמאות (שחבר עין שמר – צבי לוריא היה אחד מהחותמים עליה). כמו כן, כמשתתף יחד עם זוגתי שתאריך ימים, באופן קבוע, בכל מוצאי שבת בהפגנה רבת המשתתפים בצומת כרכור, אנו חווים מחדש את ההתרגשות הנובעת מההתגייסות הרחבה והספונטנית של המפגינים מכל יישובי הסביבה ומכל שכבות האוכלוסיה. חוויה שנותנת בסיס לתקווה שנעצור את הממשלה הזו ונחליף אותה”.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן