חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אנחנו, ״במותם ציוו לנו דמוקרטיה״ – קבוצת מחאה של בני ובנות משפחת השכול: יתומי צה”ל, אלמנות צה”ל, אחים ואחיות שכולים, הורים ששכלו את ילדיהם במהלך שרותם הצבאי, בפעולה מבצעית ובפיגועי טרור ואיבה.

יצאנו למחאה מתוך תחושת שליחות כלפי יקירינו הנופלים שמסרו את נפשם למען ישראל דמוקרטית מתוך מחוייבות לערכיה הנעלים של המדינה שהאמינו בה: שיוויון, רעות, אחריות לקיומה.
דברי חברי הקוהליציה כלפי לוחמים ומילואימניקים וכינויים “נפולת של נמושות” שברו את סף האיפוק שלנו. גייסנו את כל תעצומות הנפש הסדוקה שלנו כדי לצאת ולהפגין כנגד ההפיכה המשטרית, הפילוג והסכסוך בעם, ודברי ההסתה.

מדי שבוע אנו מוחים בפריסה ארצית תחת הסיסמא “במותם ציוו לנו דמוקרטיה” כשאנו נושאים שלטים עם תמונות יקרינו המתים בצירוף לשאלה הקשה מכל – האם מותם היה לשוא?
לקראת יום הזיכרון, פנינו במכתב עליו חתמו אלפי משפחות, בקריאה לפוליטיקאים לא להגיע השנה לבתי העלמין. אולם הבקשה נפלה על אזניים אטומות.

מתוך כבוד ואחריות כלפי כל משפחות השכול, וכבוד ליום הקדוש ביותר בשנה, החלטנו לא להכניס את המחאה לבתי העלמין. נקיים טקס עצמאי בשדרות רוטשילד עבור כל מי שלא יכול עוד להגיע לבתי העלמין.
יצרנו פלטפורמה מכבדת ושיוויונית לקיומן של יוזמות מחאה שונות ומגוונות, ואנו תומכים בכל יוזמה שעולה מהשטח. חילקנו מאות חולצות, שלטים וסטיקרים. 
אנחנו מנהלים קבוצת ווטסאפ פתוחה כדי לאפשר לבני המשפחות לקיים שיח פתוח ומכיל בימים קשים אלו. להאחז זה בזו ולתת כוח אחד לשני. בנוסף, יצרנו קבוצות ווטסאפ לכל בית עלמין וכן קבוצות ווטסאפ למחאה בפריסה ארצית.

צילומים: בן כהן

להצטרפות לקבוצות מחאה מקומיות: קפלן – כאן | חיפה – כאן | רמת השרון – כאן | נתניה – כאן

״אני בן 70 והאח שלי בן 26. הוא האח שלי הגדול. טייס פנטום. הוא חינך אותי מהתחלה כשהייתי ילד קטנצ׳יק, כל מה שקשור בערכים ובדמוקרטיה. עכשיו מגילת העצמאות תלויה בבית כל הזמן. מעל המיטה.

קראו לו גדעון. 

אנחנו עומדים פה. והוא זה נותן לי את הכוחות. לי ולנכדים שלי. אני עומד פה ואני אמשיך לעמוד פה. ואנחנו לא נוותר. ומי שחושב שזה המקום להתייאש, אז אנחנו היינו בייאוש גדול. כשהאח שלי נהרג רציתי למות. זה מה שרציתי. עכשיו זה קלי קלות. חבר׳ה אנחנו עוברים את זה. לא נוותר. יש לנו כוח!״


ראובן אלי, אחיו של גדעון אלי ז״ל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן