חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תעצרו את ההפיכה – או שנעצור את המדינה / יובל נח הררי

יש רגעים בהיסטוריה, בהם פחד הוא רגש מועיל, כי הוא מניע אותנו לפעולה! יש לנו היום סיבה מצוינת לפחד, ויש לנו סיבה מצוינת לפעול.

מה שהממשלה הזו עושה זאת לא רפורמה – זו הפיכה! ככה נראית הפיכה!

הטקסט המלא של יובל נח הררי בהפגנה בקפלן 4.3.23 מייד מתחת לוידיאו ↓

חברות וחברים,

אנחנו נמצאים בלב סערה היסטורית. הסערה הזו מעוררת בנו לא כעס ולא שנאה – אלא פחד. אנחנו בחרדה, אנחנו לא ישנים בלילה, אנחנו פשוט מפחדים. 

וזה בסדר גמור! 

יש רגעים בהיסטוריה, בהם פחד משקף בוחן מציאות תקין לחלוטין. יש רגעים בהיסטוריה, בהם פחד הוא רגש מועיל, כי הוא מניע אותנו לפעולה! יש לנו היום סיבה מצוינת לפחד, ויש לנו סיבה מצוינת לפעול.

מה שהממשלה הזו עושה זאת לא רפורמה – זו הפיכה! ככה נראית הפיכה! 

הפיכות לא בהכרח קורות עם טנקים ברחובות. הרבה הפיכות בהיסטוריה קרו בחדרי חדרים עם עטים וניירות, ועד שאנשים הבינו את המשמעות של הניירות – כבר היה מאוחר מדי להתנגד. 

ההיסטוריה מלאה בדיקטטורות שנוצרו על ידי מי שהגיעו לשלטון בדרך חוקית.

למכלול החוקים שהממשלה מנסה להעביר יש משמעות אחת פשוטה – מכאן ואילך הממשלה תוכל לחסל לגמרי את החופש שלנו! 

 61 חברי כנסת יוכלו להעביר כל חוק גזעני, דכאני וחשוך שיעלה בדעתם. 61 חברי כנסת גם יוכלו לשנות את שיטת הבחירות כרצונם, כך שלא נוכל יותר לסלק אותם מהשלטון! 

כששואלים את מובילי ההפיכה: מה בכל זאת ירסן את הממשלה במשטר החדש, ומה יגן על זכויות האדם, התשובה היחידה שהם נותנים זה: “תסמכו עלינו” עם כל הכבוד – אנחנו לא סומכים עליכם! אתם קורעים לגזרים את החוזה שהחזיק את החברה שלנו ביחד 75 שנה, ועוד מצפים שנסמוך עליכם?!

נתניהו, לוין, רוטמן, אנחנו לא סומכים עליכם, כי אנחנו יודעים מה אתם רוצים – אתם רוצים כוח בלתי מוגבל! אתם רוצים לסתום לנו ת’פה ולקבוע לנו איך לחיות! אתם רוצים להגיד לנו מה לאכול, מה ללבוש, מה לחשוב, ואת מי לאהוב.

אבל אתם לא מבינים עם מי יש לכם עסק. ישראלים זה לא חומר טוב לעשות ממנו עבדים! אנחנו הישראלים עקשנים, אנחנו חופשיים, ואף אחד אף פעם עוד לא הצליח לסתום לנו ת’פה!

אנחנו לא נאפשר לכם להפוך את ישראל לדיקטטורה!! 

אז מה יקרה בשבועות הקרובים? הם ימשיכו לנסות להעביר את חוקי הרודנות. הם גם ימשיכו לקרוא לנו אנרכיסטים ובוגדים, ולנצל או אפילו ליזום ארועי קיצון כדי לדכא את המחאה.

אנחנו מצידנו נמשיך להפגין, ונוודא שיש לשופטי בג”צ, את הגיבוי העממי ואת הנחישות לפסול את חוקי הרודנות . ומה יקרה אם הממשלה לא תקבל את פסיקת בג”צ?

אז, אנחנו נכנסים למה שנקרא “משבר חוקתי”. משבר חוקתי הוא ארץ לא נודעת, שבה אין שום חוקים ושום כללים!

למי תציית אז המשטרה – לממשלה או לבית המשפט? למי יצייתו השב”כ והמוסד? למי יציית צה”ל? והשאלה הכי חשובה תהיה – מה יעשו האזרחים?

הסקרים ברורים – רוב גדול של אזרחי ישראל מתנגדים למה שהממשלה הזו עושה. אבל סקרים לא עוצרים רודנות. ההיסטוריה מלמדת שהאזרחים הם קו ההגנה האחרון והחשוב ביותר של כל דמוקרטיה.

דמוקרטיה היא עיסקה לפיה האזרחים חייבים לכבד את החלטות הממשלה – בתנאי שהממשלה שומרת על החירויות הבסיסיות של האזרחים. כשצד אחד מפר את העיסקה, הצד השני לא חייב להמשיך למלא את החלק שלו!

כשממשלה מנסה להקים דיקטטורה – לאזרחים מותר להתנגד!! 

זהו מבחן היסטורי לאזרחי ישראל, ואין במבחן הזה מועד ב’. עלינו להרים את הראש עכשיו – או שנצטרך להחזיק את הראש למטה כל החיים! עלינו להרים את הקול עכשיו – או שנצטרך לסתום את הפה כל החיים!

זה הזמן להפגין, זה הזמן לצעוק, וזה גם הזמן – לא לעשות!

למשל, כמרצה באוניברסיטה אני מקווה שכל עוד ההפיכה המשטרית נמשכת, נשבית את כל המוסדות האקדמיים בישראל! עלינו להמשיך כמובן לתמוך בסטודנטים שלנו בשעת צרה זו, אבל זה הזמן להשבית את הלימודים הרגילים, ולדבר רק על דמוקרטיה, על זכויות אדם, ועל חופש.

ואם למי מאיתנו קשה לשבות באופן רשמי – אני משוכנע שכישראלים, נמצא דרכים יצירתיות לגרור רגליים ולמסמס הוראות. כל אחת ואחד מאיתנו יכולים לתקוע מקל קטן בגלגלים של ההפיכה המשטרית. 

ולסיום, כמו ישראלי מצוי, אני רוצה לנצל את העובדה שנתנו לי מיקרופון, ולהעביר כמה מסרים אישיים:

אסתר חיות וגלי בהרב-מיארה – הוטל עליכן אחד התפקידים הקשים ביותר והחשובים ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל. זוהי אחריות עצומה, וזוהי זכות גדולה! יש הקונים את עולמם בשעה אחת – זוהי השעה שלכן!  אל תוותרו ואל תהססו – תשמרו על החופש שלנו! 

לנשיא הרצוג ולראשי מפלגות האופוזיציה – תגנו על החופש שלנו, ואל תתפשרו עליו! כשנמר בא לטרוף אותנו, אי אפשר להתפשר על זה שהוא יאכל רק חצי גוף!

למילואימניקים שמתלבטים – אל תשרתו דיקטטורים! החוזה שלכם הוא עם הדמוקרטיה הישראלית, לא עם הקברנים שלה!

לצה”ל, לשב”כ, למוסד ולמשטרת ישראל – אם חס וחלילה יגיע רגע האמת, תבחרו נכון! תיכנסו לספרי ההיסטוריה כמי שהגנו על האזרחים – לא על הרודנים!

לכל המפגינים והמפגינות שהגיעו הערב לכאן ולכל אחת מעשרות ההפגנות ברחבי ישראל – אתם התקווה של הדמוקרטיה הישראלית! אם נתמיד במאבק, ביחד ננצח!!

ולבסוף, בשם כולנו אני רוצה להעביר מכאן מסר חד וברור לנתניהו, לוין, רוטמן וחבריהם –  נכון, יש לכם 64 אצבעות, אבל זה לא אומר שמותר לכם לדחוף את האצבעות האלה לכל מקום! אל תיגעו בחופש שלנו! תעצרו את ההפיכה – או שנעצור את המדינה!!!

2 תגובות

 1. מסכימה עם דבריו . הציג את האמת המרה של מדינתנו.
  האזרחים צריכים לא רק להפגין, אלא לעשות מעשים, כמו
  השבתה של מוסדות האקדמאים
  עצמאים שלא ישלמו מיסים
  לא להתגייס
  צריך לנקוט בצורה אקטיבית ובכל הצעדים על מנת
  שיריב, רוטמן יפסיקו לדהור קדימה עם החקיקה ולדרדר את המדינה על פי תהום.
  לגבי ביבי, שנשלט על ידיהם ומפחד מפירוק הקואליציה אין טעם לדבר אתו. הוא מזמן לא איתנו .נשלט וזה משרת את רצונו העילאי שלו לא להישפט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן