חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מטה המאבק של האקדמיה

מטה המאבק של האקדמיה מאגד אנשי אקדמיה מכל תחומי הדעת שהתגייסו למאבק נגד ההפיכה המשטרית. התאגדות כזו אינה מובנת מאליה כי הדיון האקדמי מבוסס על חשיבה ביקורתית ומתאפיין במחלוקות נוקבות. למרות זאת, התגבש קונצנזוס נרחב לארכה ולרוחבה של האקדמיה כי בליץ החקיקה של הקואליציה הנוכחית מסוכן למדינה ולחברה בישראל, והוא בוודאי בעל השלכות הרסניות על מערכת ההשכלה הגבוהה והמחקר בארץ. להערכה זו שותפים, באורח חסר תקדים, אקדמאים בעלי דעות מגוונות ונטיות אידאולוגיות שונות, המתבססים כולם על שיפוטם המקצועי.

אחד הדברים המאחד ציבור כה מגוון של אקדמאיות ואקדמאים היא העמדה, לפיה יש לברר מחלוקות בהתבסס על עובדות ונתונים שנבחנו כהלכה.

למרבית הצער, העובדות איבדו זה מכבר מערכן בשיח הציבורי והוחלפו בדיון דעתני של עובדות אלטרנטיביות המעוצבות לפי גחמת השלטון או נטיית הלב של אומרן. לכן, כאנשי אקדמיה אנו מחוייבים לבחון את הצעות הקואליציה שעל הפרק בצורה שקולה ובהתבסס על נתוני אמת.
לאחר בחינה קפדנית שכזו, אנו מחוייבים להדגיש כי הצעות הקואליציה מתבססות אך ורק על משאלות לב של מקדמיהן ויש חשש ממשי שתהייה להן השלכות הרסניות על כלל הציבור בישראל, על האקדמיה הישראלית ובוודאי על אוכלוסיות מוחלשות החיות בה.

מאז הקמת מטה המאבק של האקדמיה, לאחר שהממשלה הציגה את “הרפורמה” (במהלך חודש ינואר 2023), אנו פועלים נגדה במישורים הבאים:

הבעת עמדה ברורה של אנשי מקצוע – הוצאת גילויי דעת של אנשי אקדמיה, משפטנים, כלכלנים, ומדעני מדינה כנגד ההפיכה המשטרית.

 • פעילות בקמפוסים – ארגון ימי דמוקרטיה, אירועי הייד-פארק, סימפוזיונים וסמינרים במטרה להנכיח את המאבק נגד ההפיכה המשטרית בקמפוסים ולעודד חברי סגל וסטודנטים לנקוט עמדה בנושא.
 • חינוך לדמוקרטיה – נקטנו יוזמות שונות שמטרתן לעורר דיון ציבורי רחב , ביקורתי ומיודע ביסודות הדמוקרטיה הליברלית ולחזק אותם.
 • ארגון פעילויות מחאה – צעדות ועצרות האקדמיה מהוות נדבך חשוב בפעילות המחאה הארצית נגד ההפיכה המשטרית. בשיתוף עם מחאת הסטודנטים ועם אירגוני מחאה נוספים (מחאת ההי-טק, החלוקים הלבנים, מקצועות בריאות הנפש ועוד), ארגנו צעדות מחאה בכל רחבי הארץ במהלך ימי השיבוש ואנו מסייעים ונוכחים בהפגנות השבועיות במוקדים רבים.
 • העמדת דובריםהצבנו עשרות מבכירי האקדמיה, זוכי פרסי נובל ופרס ישראל, נשיאים ורקטורים של אוניברסיטאות ומכללות בעבר ובהווה, בקדמת הבמה של ההפגנות נגד ההפיכה המשטרית, כדי להשמיע דעתם של אנשי מקצוע ולסתור את טענות תומכי ההפיכה.
 • פעילות בינלאומית – אנו פועלים מול עמיתים במוסדות אקדמיים בחו״ל על מנת ליצור מודעות למאבק המתנהל בימים אלה בישראל. אנו מעורבים בארגון הפגנות באוניברסיטאות מסביב לעולם ובקשר מתמשך עם אנשי מקצוע בעלי שם ממוסדות מובילים.

 • פעילות נקודתית בתוך האקדמיה – אנו פועלים על מנת לסכל צעדים לפוליטיזציה של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל ולהגבלת החופש האקדמי; אנו עושים זאת בעיקר על דרך של מחאה נגדם, אספקת מידע אמין, והפרכת מידע כוזב, המופץ בהקשר זה.

קמנו כי אקדמיה חיונית אינה יכולה להסתגר במגדל שן בשעה שכזו. קמנו כדי לומר בקול ברור שרוח ליברלית-דמוקרטית, ובפרט חירות המחשבה והיצירה הגלומה בה, היא אויר בנשמתנו. קמנו כדי למלא את חובתנו האזרחית והמקצועית. קמנו כדי להחזיר למקומה את התפיסה של מדיניות מבוססת ראיות וכדי להילחם באמת אלטרנטיבית, בהסתה ובשיסוי. כי בלי דמוקרטיה אין אקדמיה!

3 תגובות

 1. מציע לייצר שביל ישראל לדיקטטורה.
  מפה של נושאי החקיקה שמרכזים את החוקים השונים לפי נושא.
  לכל חוק הסבר על סכנות החוק ודוגמאות אפשריות לסכנות אלו.
  לכל חוק, מי מגיש אותו ומה שלב החקיקה שלו, מי מרכז את המאבק בו (אדם/ארגון), כיצד ניתן לתרום למאבק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן