חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

40/

02

עוטף מפגינים ועצורים

מעגלי תמיכה מקצועיים ואזרחיים לעצורים ולמפגינים

כי לא משאירים פצועים בשטח – מהפגנות תמיכה בעצורים ליד בתי המעצר ועד למערך עורכי דין, אנשי בריאות הנפש, רופאים ומוקד דיווח אלימות לצורך טיפול מקצועי בנפגעים – סולידריות שאין כדוגמתה ואחד הפלאים הכי גדולים של המאבק הזה

האמירה שחוזרת על עצמה בפיהם של עצורי ההפגנות לאחר שחרורם: ״שמעתי את הצעקות שלכם מתוך כותלי המעצר וזה מה שנתן לי כוח״. לפעמים ההפגנה שבחוץ נמשכת כל הלילה. לפעמים ההפגנה שמחוץ לכותלי המעצר הופכת לאירוע משנה שמאפיל אפילו על האירוע המרכזי הגורם למעצרים. לדוגמא ליל שישי ה-2.6.23  – אירוע של עליית מדרגה חמורה באלימות המשטרה, לאחר שמפגינים הוכו נמרצות בידי שוטרים בהפגנת ליל שבת מול בית נתניהו בקיסריה, נעצרו (17) והועברו לתחנות משטרה שונות כדי למנוע מהציבור מידע עליהם.

והנה מה שאומר פרופ׳ אורי שיינס בעת שחרורו מהמעצר לקול תרועות המפגינים:

ההחלטה ש״כולנו אחים״ ו״לא משאירים פצועים בשטח״ מתבצעת בדבקות לאורך כל חודשי המאבק. לעיתים בשמש היוקדת וללא צל (תחנת סלמה ידועה לשמצה בתחום הזה) ולעיתים לילה שלם והבוקר שלמחרת, ואח״כ אף ליווי לבתי המשפט כשיש צורך.
הכל מתחיל כשעוברת התרעת ״הקפצת עצורים״ בקבוצות הווצאפ השונות:

 

אבל התארגנות התמיכה מחוץ לבתי המעצר לא באה לבד, לצידה מתייצב מערך מקצועי שלם לתמיכה בעצורים בזמן ואחרי המעצר.

מערך הסיוע ׳בַּצָּרָה קָרָאת וָאֲחַלְּצֶך׳ של חמ״ל המחאה, ״אין בריאות נפש בלי דמוקרטיה״, ״החלוקים הלבנים״, יוצאי 669, Xלימות ישראל והמערך לתמיכה בעצורים של אחים לנשק, כאן כדי לסייע, לצד הגורמים הפורמליים, בכל ההיבטים הנדרשים – רפואי, נפשי, משפטי ועוד.

המערך המופעל ע”י מאות מתנדבות ומתנדבים כולל:

בשטח:

סיירות השטח – רופאים וא.נשי בריאות הנפש שנוכחים בהפגנות ומעניקים עזרה ראשונה רפואית ונפשית לנפגעי אלימות, פצועים, נפגעי חרדה ועוד.
חפשו אותם בשטח באפודים סגולים וכתומים.

בביה״ח:

אתם בדרך למיון ולא פגשתם.ן נציג.ה מהסיירת בשטח, עדכנו את חמ״ל המחאה – כאן

ליווי הפצוע.ה ובני המשפחה בחדרי המיון ברחבי הארץ ייעשה על ידי נשות בריאות הנפש אשר יסיעו בתמיכה, בתקשורת עם הצוותים הרפואים, תיעוד והנגשת מידע על מעני ההמשך השונים עבור הפצועים – רפואיים, נפשיים, משפטיים ועוד.

בבית:

חזרתם.ן מההפגנה והבנתם שנפצעתם? פציעתכם.ן לא מצריכה פניה למיון?
גשו לקבל סיוע רפואי באפיקים הרגילים ובמקביל ידעו את חמ”ל המחאה על מצבכם.ן ותוכלו לקבל הפניה לייעוץ בהתנדבות לאחד מבין עשרות הרופאות והרופאים המומחים בשלל תחומים, לפיזיותרפיסטים ולמטפלים ומטפלות ברפואה משלימה או הפניה למערך המשפטי המעניק ייעוץ וליווי ביחס לפגיעות/מעצרים.
חשים מצוקה נפשית?  קו סיוע ״אתן.ם לא לבד!״ – מעניק בהתנדבות 2-4 פגישות טיפוליות בטלפון ע”י א.נשי בריאות הנפש המתמחים.ות בטיפול בטראומה.

בכל שאלה, בכל זמן תוכלו לפנות בהודעת ווצאפ לחמ״ל המחאה- כאן או ספציפית:

מערך עורכי דין (פרו-בונו)
מקיים תורנות 24/7 לזימון מיידי לעצורים

ראיון של אור-לי ברלב בשולי הפגנה עם עו״ד ניר אלפסה ועו״ד רן תגר ממערך התמיכה לעצורים


מערך מומחי בריאות הנפש (פרו-בונו)
גם הוא עומד לשירות המפגינים. לתמיכה ולעזרה ולטיפול.


מוקד לדיווח על אלימות כלפי מפגינים


״אני מאוהב בעם שלכם ואתם תנצחו״ – תקשיבו לעדות של גרישה על החוויה שלו ממערך עוטף עצורים לאחר שנעצר בהפגנה בחיפה ועל תגובתו של חברו מאוקראינה ״אני מאוהב בעם שלכם ואתם תנצחו!״:

 

עוד מעוררי השראה

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן