חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לממשלה הזו אין מנדט להחליט על יציאה למלחמה עם איראן // ערן עציון

עצם העובדה ש”קבינט המלחמה” הפיקטיבי, גוף חסר כל מעמד חוקי, הוא זה שדן בשאלה האסטרטגית הקריטית של יציאה למלחמה נגד איראן – היא שערורייה מופרעת. עצם זה שממשלה כושלת, שהביאה עלינו את האסון החמור בתולדותינו ב-7/10, וכשלה כישלון חמור בניהול המלחמה מאז, כשלה בשחרור החטופים וכשלה במיטוט החמאס, כשלה בהגדרת מטרות המלחמה ובהגדרת מצב הסיום, מוטטה את יחסי החוץ, קרעה את הברית עם ארה”ב, ואיבדה כל אמון ציבורי בישראל – שהממשלה הזו מעזה לשקול בכלל יציאה למלחמה נגד איראן, בניגוד לעמדת ארה”ב וכל בעלות בריתנו בעולם, זה טירוף מערכות שלא היה כמוהו.

לממשלה הזו אין מנדט ואין יכולת לנהל את הדיון הזה ולקבל את ההחלטה הזו. לממשלה הזו יש מנדט רק להחזיר את החטופים הביתה, ולהחזיר את המנדט לעם. סה טו. ואם להאמין להדלפות ולדיווחים, הדיון הזה מתנהל – שוב, וכצפוי – מתוך קוצר ראייה הזוי ומסוכן, ומתוך הערכה שגויה של תוצאות מהלכי ישראל. “אין לנו ברירה אלא להגיב” – כשברור שיש ברירה.

“התגובה שלנו לא תצית מלחמה אזורית” – כשברור שזו אפשרות ממשית וסבירה מאוד. איראן הודיעה במפורש שכך יקרה. ארה”ב הזהירה שכך עלול לקרות.

מה מטרות המלחמה עם איראן? ולא, "להגיב בעוצמה" זו לא מטרת מלחמה קבילה. מה יקרה אם וכאשר איראן תגיב בעוצמה, ואף תאשר לחיזבאללה להיכנס למערכה? מה מטרות המלחמה מול לבנון וחיזבאללה וכיצד הן תושגנה?

מה יקרה אם ארה”ב לא תיענה לכל דרישות ישראל בנושא חימושים, וטו במועצת הביטחון ומהלכים נוספים? מה אורך הנשימה של ישראל במערכה מול איראן ו/או חיזבאללה, ללא רכבת אווירית אמריקנית? האם העורף ערוך למלחמה הזו? להמחשה – לאן בדיוק יפונו תושבי תל אביב? תושבי חיפה? תושבי ירושלים?

ראש הממשלה ושריו מפחדים להיראות בציבור, מפחדים להתראיין, ויודעים בדיוק מדוע – הציבור לא מאמין לאף מילה שלהם, לא סומך עליהם, ורוצה בחירות עכשיו והנהגה חליפית. באיזו זכות ובאיזו סמכות ציבורית ומוסרית הם מעזים לצאת למלחמה ללא אמון הציבור? ומה בדיוק הם חושבים שיקרה לאחר שחלילה ייכשלו גם במלחמה מול איראן ו/או חיזבאללה?

הדעת אינה סובלת והמוח מסרב לקלוט, אבל אנחנו על סף קטסטרופה גדולה עוד יותר, בהרבה, מזו שחווינו עד כה. וזאת רק בגלל נתניהו וחבורת הפוליטיקאים והגנרלים שסביבו. אף ממשלה סבירה לא היתה מגיעה למצב הזה. ואף ממשלה סבירה לא היתה מנהלת דיון כזה בצורה הזו. שרשרת הכשלים הנוראה שהתחילה עם הקמת הממשלה ונסיון ההפיכה המשטרית, המשיכה ב-7/10, המשיכה בכל חודשי המלחמה, המשיכה בהחלטה השערורייתית על הסיכול בדמשק, שהביאה את מתקפת התגמול האיראנית, השרשרת הזו ממשיכה ממש עכשיו. חובה לקטוע אותה. עכשיו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מחאות | הפגנות | מעקב חקיקה | קבוצות מאבק | עדכונים מהשטח:
כל מה שחשוב למחנה הדמוקרטי-ליברלי - אצלך בווצאפ

דילוג לתוכן